روی خط بازار "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

سخنگوی انجمن تولید كنندگان لوازم خانگی: 40 درصد بازار لوازم خانگی به محصولات قاچاق اختصاص دارد

غزنوی با بیان اینكه در برخی محصولات، 40 درصد بازار لوازم خانگی به كالای قاچاق اختصاص دارد گفت: قاچاقچی‌ها اقلام مشمول ارز دولتی را از كشور خارج كرده و با پول آن، كالای قاچاق وارد كشور می‌كنند.

1400/04/13
|
15:30

غزنوی سخنگوی انجمن تولید كنندگان لوازم خانگی اظهار داشت: اگر چه شرایط اقتصادی در برخی از شهر‌های مرزی طوری است كه برخی از مردم به ناچار رو به كولبری می‌آورند اما كولبر‌ها كمترین سهم را از این اتفاق می‌برند و عمده سود این كار به جیب وارد كنندگان اصلی می‌رود.

وی افزود: كولبر‌ها امروز تنها در یك مسیر فعالیت نمی‌كنند و مسیر آن‌ها دو سر شده است. برخی از كالاها در كشور ما از ارز دولتی بهره می‌برند پس كولبر‌ها این نوع محصولات را از داخل كشور خارج می‌كنند و از طرف دیگر با پول این اقلام لوازم خانگی وارد كشور می‌كنند. این باعث می‌شود ارز برای این افراد در حدود 15 تا 16 هزار تومان باشد و این روند صرفه اقتصادی این كار را بسیار بالا برده است.

وی افزود: كالا با ارز دولتی از كشور خارج شده و محصول با ارز آزاد وارد كشور می‌شود، از طرفی در واردات با این روش نه حقوق دولتی پرداخت می‌شود، نه مالیات و نه سایر حقوق دولتی و همین صرفه اقتصادی قاچاق را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. صرفه اقتصادی واردات از طریق قاچاق به قدری است كه حتی اگر سازمان‌های مسئول از هر 8 محموله یكی را متوقف كنند، باز هم قاچاق صرفه اقتصادی دارد.

غزنوی تشریح كرد: محصول تولید داخلی كه مالیات بر عملكرد، ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها را پرداخت می‌كند به سختی می‌تواند با كالایی كه با ارز 15 هزار تومانی وارد كشور شده است رقابت كند. امروز می‌توانید به راحتی هر برندی را كه بخواهید در بازار پیدا كنید و هر برندی كه بخواهید در كمتر از 20 روز برای شما وارد می‌كنند.

سخنگوی انجمن تولید كنندگان لوازم خانگی گفت: لوازم خانگی سال 2020 در معتبر‌ترین سایت‌های دیجیتالی عرضه می‌شود، حتی بیمه دولتی ما آن را بیمه می‌كند، شركت پست آن را ارسال می‌كند و بانك مركزی برای این فروشگاه‌ها دستگاه كارتخوان ارائه می‌كنند. در بسیاری از كشور‌ها به جای كالا پول را رصد می‌كنند. یك سمت فروش كالا‌های قاچاق انتقال پول است و به راحتی می‌توان آن را از سمت پول رصد كرد. قاچاق لوازم خانگی كاملا رهاست و هیچ سازمانی توجهی به آن نمی‌كند. با این برخورد هیچ چیز در وضعیت قاچاق لوازم خانگی تغییر نخواهد كرد. امروز همه شرایط اقتصادی و اجتماعی فراهم است در حالی كه هنوز تولید كننده‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند.

دسترسی سریع
روی خط بازار