روی خط بازار "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

رپیس اتحادیه سراسری تولید كنندگان فرش دستباف: حمله مسئولان به صنعت فرش دستباف در 2 سال اخیر

عبدالله بهرامی گفت: مسئولان به عمد موجب كناره گیری تولیدكنندگان از عرصه صنعت فرش دستباف می شوند و در 2 سال اخیر شدید ترین حمله به این صنعت از سوی دولت صورت گرفته است.

1400/04/09
|
07:26

به گزارش رادیو اقتصاد عبدالله بهرامی رپیس اتحادیه سراسری تولیدكنندگان فرش دستباف در گفتگو با برنامه روی خط بازار گفت: صنعت فرش دستباف با سرمایه اندك 10 تا 20 میلیون تومانی قادر به ارز آوری 85 درصدی برای كشور است و مسئولان از این جایگاه غافل مانده اند.

وی ادامه داد: در سال 97 فرش دستباف ایران به عنوان كالای استراتژیك مورد تحریم قرار گرفت و این در حالی است كه نه تنها هیچ حمایتی از این كالای استراتژیك برای تسهیل در تولید و صادرات صورت نگرفت، بلكه با وضع مصوبه تعهد ارزی بانك مركزی، برای صادرات این محصول مانع تراشی شد.

رپیس اتحادیه سراسری تولیدكنندگان فرش دستباف از پایین ترین میزان صادرات این محصول ظرف 2 سال اخیر خبر داد و گفت: میزان صادرات این محصول در سال 98 و 99 كمتر از 50 میلیون دلار برآورد شد . ما در بدترین شرایط جنگ و تحریم بیش از 300 میلیون دلار صادرات داشتیم.

وی دریافت تسهیلات بانكی را از دیگر مشكلات تولیدكنندگان دانست و توضیح داد: طبق مصوبه دولت مقرر كردید مبلغ 1200 میلیارد تومان وام با نرخ بهره 14 درصد در اختیار قالیبافان قرار گیرد كه تاكنون این تعهد انجام نگرفته است و از سوی معاون اشتغال وزارت تعاون فرش دستباف یك كالای غیر توجیه اقتصادی اعلام گردید.

وی افزود: با رایزنی صورت گرفته با بانك توسعه تعاون 2000 نفر از تولیدكنندگان موفق به دریافت تسهیلات 18 درصد شدند كه همین امر موجب بالا رفتن قیمت تمام شده و عقب ماندن تولیدكنندگان و صادر كنندگان از رقبای بین المللی شد.

وی خاطر نشان كرد: حمایت از قالیبافان ضمن جلوگیری از كوچ روسئیان به شهر، ارز آوری قابل توجهی در شرایط تحریم به همراه دارد .

دسترسی سریع
روی خط بازار