صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 70 دقیقه

قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ارائه تسهیلات به کشاورزان برای خرید و نصب کنتور هوشمند در بودجه 1400 لحاظ شده است.

به گزارش رادیو اقتصاد محمد حاج رسولی ها قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران در برنامه روی خط بازار گفت: در ایران 493 هزار حلقه چاه به ثبت رسیده که از این تعداد فقط 85 هزار حلقه مجهز به کنتورهای هوشمند هستند.

وی ادامه داد: طبق قوانین بالا دستی ماده 12 توزیع عادلانه آب مصوبه سال 1361 مجلس شورای اسلامی، تهیه و نصب کنتور برعهده متقاضی گذاشته شده است که کشاورزان نیز به دلیل گرانی این دستگاه ها، از تهیه آن عاجز هستند.

قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران قیمت هر دستگاه کنتور هوشمند را بین 10 تا 20 میلیون تومان ذکر کرد و ادامه داد: سالانه با تناسب نیاز متقاضیان حدود 25 هزار دستگاه کنتور هوشمنددر کشور تولید می شود که در صورت افزایش تقاضا میزان تولید نیز افزایش خواهد یافت.

وی خاطر نشان کرد: با ارائه تسهیلات بدون سود اکثر چاه های آب مجهز به این دستگاه خواهند شد.

حاج رسولی ها نصب کنتورهای هوشمند را از راههای کنترل مدیریت منابع آب دانست و افزود: از دو طریق میتوان به حجم آب استفاده شده دست یافت اول اینکه میزان برق مصرفی توسط پمپ آب را اندازه گیری کرد که به دلیل استفاده از ابزار و دستگاه های برقی دیگر، محاسبه کمی دچار خطا خواهد شد و راه دیگر نصب کنتور هوشمند خواهد بود.

وی مجموعه چاههای دارای پروانه بهره برداری را 493 هزار حلقه اعلام کرد و توضیح داد: از این تعداد 415 هزار حلقه چاه در بخش کشاورزی ، 51 هزار حلقه چاه در بخش صنعت و خدمات و 26 هزار حلقه چاه در بخش شرب و بهداشت مورد بهره برداری قرار می گیرد.

قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران از کنترل و مدیریت در بخش آب های سطحی خبر داد و افزود: ما در بخش آب های سطحی اضافه برداشت نداریم ولی در بخش آب های زیر زمینی از چاههای مجاز حدود 8/3 میلیارد مکعب و در بخش چاه های غیر مجاز حدود 3 تا 4 میلیارد مکعب اضافه برداشت داریم.

وی ادامه داد: بزرگترین چالش بخش تجدید پذیری منابع آبی کشور استفاده بیش از مجاز از آب های زیر زمینی و فسیلی است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10:10 به مدت 75 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • شاخص بورس 38455 واحد سقوط کرد

  • وراث برای تعیین تکایف سهام عدالت متوفیان اقدام نمایند

  • هیچ مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در انسان گزارش نشده است

  • ثبت چک در سامانه صیاد اختیاری است

  • بازار بورس روز بدی را به سهامداران خود اهدا کرد

  • بیمه ایران حامی قالیبافان کشور شد

  • دولت پای دلالان را هم به بازار تراکتور باز کرد

  • امروز بازار بورس جان همیشگی را ندارد

  • مجلس در حال بررسی افزایش سقف معاف از مالیات مشاغل آزاد است

  • فراوانی تولید کره در مقابل کاهش قدرت خرید مردم