صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 70 دقیقه

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران گفت: میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغداری و پرورش مرغ بستگی به وضعیت نهاده های مورد نیاز دارد.

«محمدعلی کمالی سروستانی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: تولید مرغ در ماه جاری و گذشته از وضعیت تامین نهاده ها متاثر شده است.

وی همچنین اظهارداشت: با این وجود انتظاری که از میزان تولید می رفت بطور کامل اتفاق نیفتاده به عبارتی تولید مرغ از میزان مورد پیش بینی کمتر بوده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران گفت: نهاده هایی همچون جوجه یکروزه، خوراک به ویژه ذرت و سویا، واکسن، دارو، ضد عفونی کننده ها و غیره تعیین کننده هزینه پرورش و قیمت مرغ در کشور هستند.

وی در ادامه افزود: میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغداری و پرورش مرغ به وضعیت نهاده ها بستگی دارد.

کمالی سروستانی اظهارداشت: از ابتدای سال جاری بواسطه اینکه نهاده ها به موقع تامین نشده و به اندازه کافی نبوده دلهره ای در تولید کنندگان ایجاد کرد تا با احتیاط بیشتر عملیاتی جوجه ریزی را انجام دهند.

وی ادامه داد: اگر تامین و توزیع نهاده ها به شکل صحیحی انجام شود بطورقطع در بحث جوجه ریزی جهش خواهیم داشت.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران گفت: از ابتدای آبان ماه سال سالجاری تا اواخر هفته قبل 87 میلیون قطعه جوجه وارد سالن های پرورش شده و انتظار بر اینکه این میزان جوجه ریزی تا آخر این ماه به عدد 105 تا 110 میلیون قطعه برسد.

وی ضمن اشاره به اینکه هزینه های تولید مرغ در کشور بسیار بالاست، افزود: اگر دولت 85 درصد ذرت و 55 درصد سویا را برای مرغداران تامین کند در این صورت مرغ زنده به ازای هرکیلو حدود 16 هزار و 800 تومان برای مرغدار تمام می شود و قیمت برای مصرف کننده 22 هزار تومان خواهد بود.

کمالی سروستانی ضمن اشاره به اینکه مرغداران آمادگی جوجه ریزی تا 140 میلیون قطعه را دارند، اظهارداشت: سه ماهه اول سال جاری که قیمت مرغ می بایست یک قیمت قابل قبولی داشت باشدمتاسفانه بواسطه شیوع کرونا به شدت دچار افت شد.

وی ادامه داد: متاسفانه در سه ماهه نخست سالجاری مرغداران به ازای هرکیلو سه تا چهار هزار تومان ضرر دادند که این بحث ضربه مهلکی به صنعت مرغداری کشور وارد کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران یادآورشد: اگر نهاده به میزان کافی و به موقع تامین شود بی تردید 120 تا 130 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری انجام و هیچ نگرانی بابت تامین مرغ شب عید نخواهیم داشت.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 75 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تولید کننده تخم مرغ نقشی در تعیین قیمت ها ندارد

  • خروج قطعات تقلبی خودرو از سطح بازار ضرورت دارد/ گوش شنوایی نیست

  • تشخیص قطعات خودرو تقلبی با اصلی خیلی سخت شده است

  • 99 سال خوب تولید میوه های سردسیری و خشک در کشور/ 30 درصد باغات میوه نیازمند اصلاح یا جایگزینی

  • بهینه سازی مصرف منابع از مباحث مهم دراقتصاد است/آغاز ساخت ساختمان های کم‌مصرف در کشور

  • وجود 450 هزار هکتار اراضی شالیزاری در استان های شمالی کشور

  • افزایش 13 درصدی تولید سیمان در هفت ماهه امسال/ صنعت سیمان با مشکلات مختلفی روبرو ست

  • 400 هزار قالیباف زیر چتر بیمه اجتماعی قرار می گیرند

  • سود اصلی دسترنج کشاورزان را دلال ‌ها و واسطه‌ ها به جیب می ‌زنند

  • تولید کننده در گرانی مرغ هیچ نقش و تاثیری ندارد