صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: فرآیند شناسایی خانه‌های خالی تمام نشده بلکه در حال انجام است.

«محمود محمودزاده» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: کار شناسایی خانه‌های خالی ابتدا از شهر تهران و کلانشهرها شروع و در فاز بعدی مراکز استان‌ها و سایر شهرهای کشور را شامل می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه تاکنون چه تعداد خانه خالی در کشور ثبت شده است، اظهارداشت: فعلاً برای اشخاص حقیقی و حقوقی در فیلدهای مختلف در حال جمع بندی و همینطور صحت سنجی از منابع مختلف است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آمار نهایی خانه‌های خالی پس از شناسایی و جمع بندی اعلام می‌شود.

وی افزود: لیست اولیه که تهیه شد از طریق پیامک به مالکان اطلاع رسانی می‌شود که برای تائید و اصلاح مواردمدنظر به سامانه ملی املاک و اسکان مراجعه کنند.

محمود زاده در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه فرآیند شناسایی خانه‌های خالی به چه شکل صورت می‌گیرد، اظهارداشت: در مرحله اول مالک بر اساس کد ملی حقیقی و حقوقی شناسایی می‌شود.

وی ادامه داد: اگر مالک حقیقی باشد یک واحد مسکونی و مازاد بر آن جزء مواردی می‌شود که مورد سئوال قرار می‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دستگاه‌های حقوقی امکان داشتن واحد مسکونی را ندارند به معنای نیاز به سکونت لذا تمامی این واحدها وقتی بر اساس سند مالکیت یا وکالت نامه‌های رسمی مبادله و تعیین شرایط شده اند به عنوان واحد خالی شناخته می‌شوند مگر اینکه مستنداتی وجود داشته باشد که این ها واحدهای خالی نمی‌باشند.

وی همچنین افزود: تمام معاملات در حوزه خرید و فروش، اجاره و همه مبایعه نامه‌هایی که در دفاتر املاکی مورد عمل قرار می‌گیرد موظف هستند کد رهگیری صادر و آن‌هایی هم که در دفاتر اسناد رسمی وجود دارد هم باید کد مربوط به خودشان را در سامانه یکتا وارد کنند.

محمودزاده بیان داشت: تمامی این فرآیندها باید بصورتی رسمی و قابل رصد صورت گیرد در غیر اینصورت رسمی شناخته نمی شود و قابل پیگیری هم نیست.

وی یادآورشد: اگر مالک با مستاجر خود خارج از مشاوره املاک و سیتم کد رهگیری قراردادی را امضا کرده باشد این گونه موارد قابل رصد و پیگیری نبوده بلکه به عنوان خانه خالی تلقی می ‌شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اجرای الگوی کشت در کشور ضرورت دارد

  • تامین 10 درصد نیاز چادرمشکی کشور در داخل

  • خبر خوش پرداخت فوق العاده ویژه برای کادر درمان

  • لاستیک خودرو مشمول قوانین تعزیری است

  • متقاضیان دریافت ودیعه مسکن اطلاعات خود را تکمیل کنند

  • ترخیص 400 هزار تن برنج از گمرکات در پنج ماهه امسال

  • افزایش 30 درصدی درآمدهای مالیاتی

  • ایجاد ارزش افزوده بیشتر با صادرات روغن موتور

  • عدم همکاری دبیرخانه مناطق آزاد و شرکت انبارهای عمومی با سامانه جامع انبارها

  • لزوم سرمایه گذاری برای تولید لاستیک در داخل