صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور گفت: هرگونه ذبح و کشتاردام در خارج از کشتارگاه‌ها از نظر بهداشتی و از نظر قوانین ومقررات سازمان دامپزشکی غیر مجاز و غیر بهداشتی است و می‌تواند مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی

«سامد برومندفر» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: با توجه به روند گسترش بیماری کووید 19 در سطح کشور و همینطور با امعان نظر به پیشنهادات واصله از ادارات کل دامپزشکی استان‌های مختلف علی الخصوص استان تهران و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بویژه فاصله گذاری اجتماعی شیوه‌نامه نظارت بهداشتی در روز عید سعید قربان از سوی سازمان دامپزشکی کشور به سراسر کشور به منظور جلوگیری از تجمع و مسافرت‌های غیر ضروری درون شهری و برون شهری و به حداقل رسانیدن مخاطرات بهداشتی ناشی از عدم اجرای کامل پروتکل‌های بهداشتی کووید 19 ابلاغ شده است.

وی اظهارداشت: هماهنگی لازم با شهرداری‌ها و نیروی انتظامی به منظور جلوگیری از ایجاد جایگاه‌های موقت عرضه دام در سطح استان‌ها از جمله مفاد این شیوه نامه است.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور گفت: از دیگر مفاد شیوه نامه مزبور اینکه کمافی السابق تمامی کشتارگاه‌های استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی کرونا در روز عید قربان آمادگی لازم به منظور کشتار دام قربانی و تحویل لاشه استحصالی به متقاضیان را داشته باشند.

وی افزود: همچنین هماهنگی لازم با واحدهای بسته بندی فرآورده‌های گوشتی استان برای عرضه گوشت دام قربانی بصورت گوشت قرمز بسته بندی شده بشقابی با لیبل ویژه عید قربان ترجیحاً بصورت فروش غیرحضوری و یا عرضه در فروشگاه‌های مجاز عرضه فرآورده‌های خام دامی استان با ذکر توصیه‌های بهداشتی لازم بر روی لیبل مربوطه (از قبیل مصرف لاشه 24 ساعت پس از نگهداری در یخچال) صورت گیرد.

برومند فر اظهارداشت: اخذ سفارش توسط قصابی‌ها و مراکز مجاز عرضه فرآورده‌های پروتئینی از عموم مردم، برای کشتار دام در کشتارگاه‌های استان و عرضه لاشه دام قربانی به متقاضیان با نصب لیبل لاشه قربانی البته درج توصیه‌های بهداشتی لازم (از جمله لزوم مصرف لاشه 24 ساعت پس از نگهداری در یخچال) بر روی لیبل ضروری است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه همه ساله بخش قابل توجهی از مردم تمایل به تهیه و ذبح دام و اهدای نذورات قربانی به مراکز تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و برخی از اماکن مذهبی را دارند، توصیه می شود اطلاع رسانی لازم به متولیان و متصدیان این مراکز در خصوص عدم دریافت و ذبح دام زنده و دریافت نذورات به صورت وجه نقد و یا لاشه قربانی کشتار شده در کشتارگاه و یا محصولات خام دامی بسته بندی شده در واحدهای بسته بندی مجاز صورت گیرد.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور گفت: به مردم به هیچ وجه توصیه نمی شود دام را در منزل، کوچه و خیابان ذبح کنند.

وی افزود: اگر به هر دلیلی این کار انجام شد حتماً از دستکش و ماسک استفاده و گوشت را قبل از مصرف حداقل 24 ساعت دریخچال نگهداری کنند.

برومند فر اظهارداشت: هر ساله به مناسبت عید قربان ذبح شرعی دام‌ها در سراسر استان انجام می‌شد که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا همراه با رعایت تمهیداتی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط خاص بهداشتی در این ایام شیوع بیماری کرونا ضروری است که دام‌ها در کشتارگاه‌ها ذبح شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور یادآورشد: کارشناسان ادارات دامپزشکی استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور هم با شماره 1512 آماده پاسخگویی به سئوالات شهروندان در روز عرفه و عید قربان هستند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اجرای الگوی کشت در کشور ضرورت دارد

  • تامین 10 درصد نیاز چادرمشکی کشور در داخل

  • خبر خوش پرداخت فوق العاده ویژه برای کادر درمان

  • لاستیک خودرو مشمول قوانین تعزیری است

  • متقاضیان دریافت ودیعه مسکن اطلاعات خود را تکمیل کنند

  • ترخیص 400 هزار تن برنج از گمرکات در پنج ماهه امسال

  • افزایش 30 درصدی درآمدهای مالیاتی

  • ایجاد ارزش افزوده بیشتر با صادرات روغن موتور

  • عدم همکاری دبیرخانه مناطق آزاد و شرکت انبارهای عمومی با سامانه جامع انبارها

  • لزوم سرمایه گذاری برای تولید لاستیک در داخل