صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 50 دقیقه

یک کارشناس پولی و بانکی گفت: طرح گواهی سپرده یوروابزاری مفید و موثر برای کنترل بازار ارز و مهار نقدینگی است.

«علی صادق پور» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: این طرح خوبی می‌تواند باشد اگر بصورت کامل اجرا شود.

وی اظهارداشت: با توجه به پیشینه این گواهی‌ها که در سال ‌های قبل داشتیم و یکسری مشکلاتی ایجاد کرد امیدوارم این مشکلات بررسی کارشناسی شده باشد و بر این طرح جدید مدنظر قرار گیرد.

این کارشناس پولی و بانکی با اشاره به اینکه طرح گواهی سپرده یورو می‌تواند در بازار ارز بسیار موثر باشد، گفت: با اجرای این طرح کسانی که می خواهند در بازار سرمایه گذاری کنند دیگر بطور مستقیم سراغ اسکناس نخواهند رفت از اینرو طرح بسیار مفیدی است.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه طرح گواهی سپرده یورو چقدر می‌تواند در مدیریت نقدینگی کمک کننده باشد، افزود: ابزارهای محدودی برای کنترل نقدینگی در کشور وجود دارد هرچه این ابزارها گسترش پیدا کند مهار نقدینگی برای بانک مرکزی و دولت می‌تواند راحت تر باشد.

صادق پور بیان داشت: طرح گواهی سپرده یورو از ابزارهایی است که در حوزه سرمایه گذاری در ارزهای خارجی می‌تواند به مدیریت نقدینگی کمک کند.

وی ادامه داد: یکی از فوائدی که این گواهی‌ها دارد اینکه سپرده و مبلغی که گواهی می‌شود می‌تواند در بحث تولید، مولد سازی و همینطور به تراز بانک ها کمک کند.

این کارشناس پولی و بانکی گفت: جدا از این وام‌های ارزی با توجه به این سپرده‌های ارزی به تولید کنندگان تعلق می گیرد و همچنین این طرح می‌تواند در بحث وام گیر‌ی و وام دهی شرکت‌های تولیدی بسیار موثر می باشد.

وی افزود: طرح مزبور همچنین می‌تواند اثر گذار باشد برای واردکنندگان و صادرکنندگان یعنی کسانی که منابع مازاد ارزی دارند و افرادی که نیازمند منابع ارزی هستند.

صادق پور یادآورشد: طرح گواهی سپرده یورو در مجموع می‌تواند ابزار مفیدی در بازار ارز برای کنترل بازار ارز ومهار نقدینگی باشد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • ضرورت تبدیل استاندارد عسل از تشویقی به اجباری

  • سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت افزایش یافت

  • لزوم خروج قطعات تقلبی خودرو از سطح بازار

  • انتخاب 30 میلیون نفرسهامداری به روش غیر مستقیم

  • بنگاه‌ های کوچک زمینه ساز اشتغال و تولید

  • قیمت مسکن و اجاره بها بی محابا بالا رفته است

  • تمدید مهلت برگزاری مجامع شرکت‌ها تا 60 روز دیگر

  • کارت اعتباری خرید به اقشارضعیف اعطا می‌شود

  • عدد کمک ودیعه مسکن هنوز نهایی نشده است

  • پذیره نویسی3.5 میلیون نفردر نخستین صندوقETF