صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 50 دقیقه

سرپرست معاونت بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: در حال حاضر جریمه تخلف عدم درج قیمت کالا 96 هزار تومان است.

«سید جواد احمدی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: در قانون نظام صنفی، تعزیرات حکومتی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان موضوع درج قیمت کالاها به صراحت عنوان شده است.

وی اظهارداشت: این قانون به واحدهای صنفی، تشکل‌های صنفی، اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف سراسر کشور ابلاغ شده است.

سرپرست معاونت بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: این موضوع جدیدی نیست بلکه از سال‌های قبل هم مطرح بوده منتها نکته این است که برخی از واحدها و عرضه کنندگان کالاها قیمت را درج نمی‌کنند با این هدف که نمی‌خواهند عملکرد شفافی داشته باشند.

وی اظهارداشت: بحث اصلی اینکه وقتی مصرف کننده به بازار مراجعه می کند قیمت باید روی کالاها بصورت کامل و دقیق درج شده باشد تا افراد بتوانند قیمت کالاها را با هم مقایسه و درنهایت کالای مدنظر را با قیمت مناسب انتخاب کنند.

احمدی افزود: واحدهایی که نسبت به درج قیمت اقدام نمی‌کنند نمی‌خواهند عملکرد شفافی داشته باشند.

وی ادامه داد: بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، اتاق‌های اصناف واتحادیه های صنفی درج قیمت کالاها را به عنوان یکی از اولین مولفه‌های رعایت قوانین نظام صنفی همیشه مد نظر دارند.

سرپرست معاونت بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: اگر واحدی این اقدام قانونی را انجام ندهد طبق ضوابط قانون نظام صنفی وتعزیرات با آنان برخورد می‌شود.

وی افزود: قانون نظام صنفی که در سال 1392 تصویب شده مبلغی که برای عدم درج قیمت در نظر گرفته بود یک عدد ثابتی است اما در همان قانون دیده شده که هر سال متناسب با افزایش نرخ تورم این عدد افزایش یابد.

احمدی بیان داشت: آن چیزی که اکنون در شعب تعزیرات حکومتی بابت تخلف عدم درج قیمت کالا اعمال می‌شود و مصوبه هیئت وزیران را دارد 96 هزار تومان است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • ضرورت تبدیل استاندارد عسل از تشویقی به اجباری

  • سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت افزایش یافت

  • لزوم خروج قطعات تقلبی خودرو از سطح بازار

  • انتخاب 30 میلیون نفرسهامداری به روش غیر مستقیم

  • بنگاه‌ های کوچک زمینه ساز اشتغال و تولید

  • قیمت مسکن و اجاره بها بی محابا بالا رفته است

  • تمدید مهلت برگزاری مجامع شرکت‌ها تا 60 روز دیگر

  • کارت اعتباری خرید به اقشارضعیف اعطا می‌شود

  • عدد کمک ودیعه مسکن هنوز نهایی نشده است

  • پذیره نویسی3.5 میلیون نفردر نخستین صندوقETF