صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 50 دقیقه

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: دولت و وزارتخانه برای بهبودی شرایط بازار اجاره راهکارها، برنامه ‌ها و سیاست‌ های مختلفی را پیش بینی کرده اند.

«پروانه اصلانی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: این راهکارها و سیاست ها در دو حوزه کوتاه مدت و میان مدت دسته بندی شده اند.

وی اظهارداشت: سیاست‌ های کوتاه مدت سیاست‌ های تسکینی هستند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در شرایط کنونی که با بحث کرونا مواجه هستیم درآمد مردم به شدت کاهش یافته و بیکاری زیاد شده از اینرو دولت باید ورود کند.

وی افزود: نتایج مطالعات و بررسی از 35 کشور جهان نشان می دهد همه کشورها به نوعی در حوزه بازار اجاره در شرایط کرونا مداخله کرده اند.

اصلانی تصریح کرد: این مداخلات بیشتر در قالب ممنوعیت تخلیه و تثبیت افزایش نرخ‌های اجاره بها بوده است.

وی ادامه داد: ایران هم شرایطی مثل بقیه کشورهای جهان دارد و باید از این شرایط استفاده و به مردم کمک کند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اعطای کمک ودیعه اجاره به مستاجران و منطقی کردن افزایش نرخ‌های اجاره دو برنامه در حوزه کوتاه مدت برای تسکین بازار اجاره تا پایان سال خواهد بود.

وی افزود: پرداخت کمک ودیعه اجاره مبتنی بر شرایط است یعنی افرادی که دارای شرایط خاص هستند می توانند از این ودیعه استفاده کنند.

اصلانی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مبلغ کمک ودیعه به مستاجران به چه میزان است، اظهارداشت: هنوز نهایی نشده اما در دست پیگیری جدی است.

وی ادامه داد: این موضوع همین امروز در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت مطرح می شود اگر تصویب شد از سوی رئیس جمهور اعلام خواهد شد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: راهکارهای میان مدتی هم در پیشرو داریم مثل سامان دادن به کد رهیگیری و الزام به ثبت معاملات در سامانه کد رهگیری تا ضمن شفافیت معلوم شود در این حوزه چه خبر است؟

وی افزود: دولت در سال 1387 مصوب کرده بود تمامی معاملات باید در سامانه ثبت معاملات و مستغلات ثبت شود که با تقاضا و شکایت یکی از هموطنان عزیز دیوان عدالت اداری رای داد طرفین معامله الزامی به اخذ کد رهگیری از مشاوران املاک ندارد.

اصلانی اظهارداشت: در حال حاضر اطلاع دقیقی از وضعیت بازار اجاره و مسکن کشور بصورت روزانه وجود ندارد.

وی یادآورشد: جدا از این موارد و مسائل بحث اجاره داری حرفه ای نیز بصورت جدی در کشور دنبال خواهد شد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • ضرورت تبدیل استاندارد عسل از تشویقی به اجباری

  • سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت افزایش یافت

  • لزوم خروج قطعات تقلبی خودرو از سطح بازار

  • انتخاب 30 میلیون نفرسهامداری به روش غیر مستقیم

  • بنگاه‌ های کوچک زمینه ساز اشتغال و تولید

  • قیمت مسکن و اجاره بها بی محابا بالا رفته است

  • تمدید مهلت برگزاری مجامع شرکت‌ها تا 60 روز دیگر

  • کارت اعتباری خرید به اقشارضعیف اعطا می‌شود

  • عدد کمک ودیعه مسکن هنوز نهایی نشده است

  • پذیره نویسی3.5 میلیون نفردر نخستین صندوقETF