صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 50 دقیقه

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: متاسفانه صنعت مرغداری ایران از سوء مدیریت رنج می‌برد.

«پرویز فروغی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: حال و روز صنعت مرغداری کشور به سبب فراهم نبودن ساز و کارهای لازم تعریف چندانی ندارد وگرنه مرغداران در حال تولید و فعالیت هستند.

وی اظهارداشت: یکی از مشکلات جدی صنعت مرغداری در ایران این است که صنعت مزبور چندین متولی دارد.

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: تصمیم گیری های وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان یکسری چالش هایی را در صنعت مرغداری کشور ایجاد کرده است.

وی افزود: وقتی در جلسات سازمان حمایت و وزارت صمت شرکت می‌کنیم بیشتر فضای جلسات به سمت چانه زنی پیش می‌رود تا واقعیت‌هایی که در بازار موجود است یعنی در این جلسات بجای اینکه کار کارشناسی صورت گیرد و قیمتی که برای مرغداران تمام می‌شود برچه مبنایی است بیشتر به دنبال این هستند که این قیمت را چگونه بتوانند کم کنند.

فروغی بیان داشت: این کم کردن قیمت با واقعیت‌های موجود بازار منطبق نیست.

وی ادامه داد: اکنون قیمت‌هایی که برای مرغ در ستاد تنظیم بازار تعیین می‌شود بر اساس قیمت‌های مصوب نهاده هاست که هیچ وقت این نهاده‌ها به قیمت مصوب به دست مرغداران نمی‌رسد.

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: هزینه‌های تولید مرغ مثل نهاده ها، سوخت، حمل و نقل، واکسن، آب، برق و غیره به شکل سرسام آوری افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: نرخ مصوب سال 98 هر کیلوگرم مرغ زنده هشت هزار و 850 تومان و گوشت مرغ 12 هزار و 800 تومان تعیین شده بود اما اکنون با وجود افزایش هزینه‌های تولید این محصول زیر قیمت مصوب سال گذشته عرضه می‌شود.

فروغی افزود: با توجه به افزایش قیمت مولفه‌های تولید و افزایش نرخ نهاده‌ها قیمت عرضه هر کیلو گرم مرغ زنده درب مرغداری هشت و 850 تومان است که دیگر توجیه اقتصادی ندارد به یک معنا در شرایط فعلی عرضه زیر 12 هزار تومان برای مرغدار ضرر است.

وی اظهارداشت: صادرات مرغ هم در کشور از یک سیاست مشخص و پایداری پیروی نمی کند و کشورها هم به سبب همین بی ثباتی ها برای تامین گوشت مرغ مورد نیاز خود کمتر به سراغ تولید کنندگان داخلی می آیند و بیشتر به سمت تولید کنندگان کشورهای همسایه می روند.

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور یادآورشد: صادرات در حوزه مرغ باید از یک سیاست مشخص و پایداری برخوردار باشد که متاسفانه در حال حاضر این چنین نیست.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • ضرورت تبدیل استاندارد عسل از تشویقی به اجباری

  • سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت افزایش یافت

  • لزوم خروج قطعات تقلبی خودرو از سطح بازار

  • انتخاب 30 میلیون نفرسهامداری به روش غیر مستقیم

  • بنگاه‌ های کوچک زمینه ساز اشتغال و تولید

  • قیمت مسکن و اجاره بها بی محابا بالا رفته است

  • تمدید مهلت برگزاری مجامع شرکت‌ها تا 60 روز دیگر

  • کارت اعتباری خرید به اقشارضعیف اعطا می‌شود

  • عدد کمک ودیعه مسکن هنوز نهایی نشده است

  • پذیره نویسی3.5 میلیون نفردر نخستین صندوقETF