صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 50 دقیقه

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا قیمت لپه و برندهای مختلف حبوبات به 40 هزار تومان رسیده است، گفت: سود جویی و گران فروشی اصلی ترین دلیل این افزایش قیمت هاست.

«قاسمعلی حسنی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: شگردها، دخالت ها، آزاد سازی ها، ممنوعیت ها وبه نوعی افسار همه چیز به دست دولت افتادن از دیگر علت های بالا رفتن قیمت حبوبات در بازار داخلی است.

وی اظهارداشت: اگر دولت به این صنف اجازه دهد خود حبوبات را وارد و بفروشدودر ضمن ارز نیمایی کنار برود دیگر مردم شاهد افزایش قیمت حبوبات و دیگر مواد غذایی در بازارهای داخلی نخواهند بود.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: ارز چهار هزار و 200 تومانی، ارز نیمایی همه و همه باعث می شود یک عده قلیلی دسترسی به ارزهای دولتی و بانکی داشته و این کالاها را وارد می کنند زمانی که بار محدود و همینطور رقابت و شفافیتی در کار نباشد پرواضح است که گرانفروشی صورت می گیرد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا لوبیا، نخود، عدس و لپه وارداتی است، افزود: برخی از این اقلام وارداتی و برخی در داخل تولید و تامین می شود.

حسنی بیان داشت: بخش عمده مصرف عدس مورد نیاز کشور از کانادا و روسیه، نخود از اتیوپی و استرالیا، لوبیا از قزاقستان، ازبکستان و ... وارد می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا حبوبات در داخل تولید نمی شود، گفت: دلارهای ارزان قیمت پدر تولید را در آورده است.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: وقتی حبوبات با ارز ارزان وارد و وارد کننده سود هنگفتی به جیب می زند دیگر انگیزه ای برای تولید در داخل باقی نمی ماند.

وی با اشاره به اینکه ارز چهار هزار و 200 تومانی همه را بدبخت کرده است، اظهارداشت: برای مثال کالایی که با دلار چهار هزار و 200 تومانی وارد می شد با دلار 16 هزار تومانی به دست مصرف کنندگان می رسید.

حسنی ادامه داد: اتحادیه ها ارگان های نظارتی هستند و باید به مسئولان مافوق خود گزارش دهند.

وی با بیان اینکه صنف مواد غذایی در تعیین قیمت ها هیچ دخالتی ندارد، یادآورشد: از اعضای این صنف شاید 5 درصد وارد کننده باشند بقیه خارج از اتحادیه هستند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10: 10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • ثبت نرخ لوازم خانگی در سامانه 124 موضوع جدیدی نیست

  • دولت نباید در امر قیمت گذاری دخالت کند

  • ثبت نرخ لوازم خانگی در سامانه 124 موضوع جدیدی نیست

  • صدور کد بورسی برای همه مشمولان سهام عدالت

  • ایجاد شرایط یکسان در طرح فروش فوق العاده خودرو

  • حجم بالای نقدینگی در جامعه جذب تولید شود

  • معامله 6.7 میلیون تنی فرآورده نفتی در بورس

  • تفاوت فروش سهام عدالت در بانک و کارگزاری

  • انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق رهنی در کشور

  • افزایش نرخ لوازم خانگی تابع مصوبه دولت نیست