صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 70 دقیقه

یک کارشناس بیمه بر ضرورت اجرا شدن طرح بیمه شخص ثالث با محوریت راننده در کشور تاکید کرد.

«حسین کریم خان زند» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بیمه های شخص ثالث هم اکنون خیلی جزئی در کشور راننده محور هستند.

وی همچنین اظهارداشت: قانون بیمه شخص ثالث از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

این کارشناس بیمه گفت: قانون مزبور بوسیله شرکت های بیمه اجرا و همینطور بیمه مرکزی بر روند اجرای قانون مصوب مجلس نظارت دارد.

وی افزود: نظر رئیس کل بیمه مرکزی ایران اینکه بیمه شخص ثالث باید راننده محور باشد و این حرف درستی است چون در تمام دنیا شرکت های بیمه محاسبات نرخ خود را بر اساس میزان ریسک پذیری، سوابق و در عین حال بروز تخلفات و جرائم رانندگی رانندگان در طول سال انجام می دهند.

کریم خان زند تصریح کرد: بیمه شخص ثالث در حال حاضر خودرو محور است و حق بیمه بر اساس خودرو دریافت می شود.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: راننده اگر طی سال خسارت نداشته باشد هر سال طبق ضوابط و آئین نامه ها تخفیف عدم خسارت به وی تعلق می گیرد.

این کارشناس بیمه گفت: هرکسی که در حال حاضر حق بیمه پرداخت می کند در واقع جریمه یک بخشی از جامعه را می دهد چون محاسبات حق بیمه بر اساس خسارت هایی که در طول سال پرداخت می شود.

وی افزود: رانندگانی که مسائل ایمنی یا قوانین و مقررات رانندگی را رعایت نمی کنند ریسک بالا تری نسبت به سایر راننده ها دارند بنابراین دلیلی ندارد کسی جریمه تخلف و ریسک بالاتر افراد دیگری را پرداخت کند برای همین راننده محور شدن کمک می کند هرکسی حق بیمه خودرا پرداخت کند و سربار دیگران نباشد.

کریم خان زند تصریح کرد: مطابق طرح جدید بیمه مرکزی ایران یعنی راننده محور شدن بیمه شخص ثالث افرادی که قوانین را بهتر رعایت می‌کنند و رانندگی بهتری دارند از تخفیف بیشتری در حق بیمه برخوردار خواهند بود و در مقابل کسانی که رانندگی پرخطر دارند باید مبلغ بیمه بالاتری پرداخت کنند این کار به عدالت نزدیک‌تر است و به کاهش تصادفات و رعایت قوانین رانندگی نیز کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: طبق آمار پزشکی قانونی متاسفانه طی سال گذشته و همینطور در نیمه نخست سال جاری تعداد مرگ و میر جاده برمدار افزایشی بوده است.

این کارشناس بیمه گفت: هم اکنون عامل 90 درصد افزایش تصادفات و مرگ و میر جاده ای در کشور مربوط به عدم رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است.

وی در ادامه افزود: بدون شک با اجرای این طرح میزان تصادفات و مرگ و میر جاده کاهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10.10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • پیشرفت چشم‌گیر سامانه املاک و اسکان

  • شناسایی 1.8 میلیون واحد مسکونی خالی/اتصال سامانه املاک به سامانه ثبت احوال

  • شاخص بورس 38455 واحد سقوط کرد

  • وراث برای تعیین تکایف سهام عدالت متوفیان اقدام نمایند

  • هیچ مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در انسان گزارش نشده است

  • ثبت چک در سامانه صیاد اختیاری است

  • چاه های کشور با بودجه 1400 مجهز به نصب کنتور هوشمند می شوند

  • بازار بورس روز بدی را به سهامداران خود اهدا کرد

  • بیمه ایران حامی قالیبافان کشور شد

  • دولت پای دلالان را هم به بازار تراکتور باز کرد