صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی از تشدید نظارت ‌های بهداشتی بر ذبح دام ‌ها در ایام محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی در کشور خبر داد.

«سامد برومندفر» در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام افزود: دامپزشکی به عنوان یک سازمان سلامت محور در تمامی ایام سال وظیفه حفظ سلامت مصرف کنندگان از طریق حفظ سلامت فرآورده های خام دامی مثل گوشت را برعهده دارد.

وی اظهارداشت: این سازمان در ایام مختلف سال از جمله روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی طرح های نظارتی، بهداشتی و شرعی بردام های قربانی را در دستور کار خود قرار می دهد.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی گفت: برای ارتقای بهداشت عمومی، حفظ و حراست از سلامت عزاداران حسینی گروه های ثابت و سیار دامپزشکی ویژه ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در سراسر کشور ساماندهی شده است.

وی افزود: امسال نیز همانند سنوات گذشته گروه های سیار دامپزشکی با حضور در مکان های مختلف از جمله حسینیه ها، تکایا ومساجد نظارت بهداشتی بر ذبح دام های نذری با هدف پیشگیری از بروز بیماری های خطرناک بین انسان و دام همچون بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را بر عهده دارند.

برومند فر با تاکید بر اینکه شهروندان دام خود را از میادین و مکان های مجاز عرضه دام زنده تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند، اظهارداشت: مردم تا جائی که امکان دارد ذبح دام ‌های نذری خود را به کشتارگاه‌ های مجاز بسپارند و از ذبح دام در کوچه، معابر، خیابان ‌ها و منازل شخصی پرهیز کنند.

وی گفت: ذبح دام در معابر و خیابان‌ ها باعث انتقال عوامل بیماری زا و در عین حال سلامت شهروندان را به خطر می اندازد.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی با بیان اینکه کشتار دام در معابر عمومی احتمال شیوع بیماری ‌های مشترک بین انسان و دام را افزایش می دهد، افزود: شهروندان به منظور حفظ بهداشت عمومی، سلامت مصرف‌کنندگان و پیشگیری از شیوع بیماری ‌های مشترک بین انسان و حیوان دام نذری خود را در کشتارگاه های مجازذبح کنند.

وی در ادامه شماره تلفن 1512 را برای دسترسی مردم به خدمات دامپزشکی اعلام کرد و یادآورشد: هموطنان می‌توانند از طریق تماس با سامانه مزبور از خدمات رایگان دامپزشکی بصورت شبانه روزی در این زمینه بهره مند شوند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • قیمت های کاذب عامل رکود در بازار خودرو/ افزایش 18.5 درصدی تولید خودرو نسبت به سال گذشته

  • تخم مرغ بیش از نیاز کشور در داخل تولید می شود/ توزیع گسترده تخم مرغ با قیمت مصوب

  • توزیع 25 تن روغن خوراکی در فروشگاه های زنجیره ای

  • 5 درصد مشترکان آب تهران بسیار پرمصرف هستند

  • شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی بارقه امید کشاورزان/تعیین نرخ تولیدات کشاورزی براساس هزینه های واقعی

  • قراردادهای موقت در مشاغل دائمی باید ممنوع شود

  • سرمایه گذاری بالا برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در دولت روحانی/ بازار تراکتوردر ایران 16 تا 17 هزار دستگاه است

  • تغییر سهمیه سوخت خودروها با تغییر کلاس سوخت

  • تخصیص و انتقال ارز بزرگترین مشکل صنعت روغن نباتی کشور

  • پیش بینی 30 هزار میلیارد تومان منابع برای طرح سبد کالا / هفت دهک جامعه مشمول این طرح هستند