روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

حمید حاجی اسماعیلی: زنان بخشی از كارجویان جدی در كشور هستند

یك كارشناس حوزه بازار كار گفت: زنان بخشی از كارجویان جدی دركشور محسوب می شوند چون این قشر همپای مردان در دانشگاه ها تحصیل و در عین حال علاقه مند به كمك، همراهی و مساعدت برای تامین نیازهای زندگی همراه سرپرست خانواده هستند.

1401/07/02
|
09:35
|

«حمید حاجی اسماعیلی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: همیشه اختلاف نظری با مركز آمار ایران وجود دارد به دلیل اینكه مركز آمار طبق معمول جمعیت فعال كوچكی را مبنای استخراج نرخ بیكاری و اشتغال در كشور مورد توجه قرار می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: مركز آمار نرخ مشاركت را در حوزه های اقتصادی پائین در نظر می گیرند چون بر اساس برآوردها، آماری كه می گیرند افرادی كه به هر دلیلی جدیت در خصوص كارجویی را اعلام نمی كنند آنان را از حوزه جمعیت فعال حذف می كنند.

این كارشناس حوزه بازار كار گفت: دو تا سه بخش از جمعیت فعال كشور بدین صورت تنزل پیدا می كند كه یكی زنان هستند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه هنوز هم بصورت سنتی زنان را به عنوان یك جمعیت فعال و در عین حال كارجو در كشور تلقی نمی كنند در صورتیكه تحولات بسیار زیادی طی دو دهه گذشته در ایران اتفاق افتاده كه زنان بخشی از كارجویان جدی در مملكت محسوب می شوند وبرخلاف گذشته بطور حتم مشاركت اقتصادی آنان خیلی بیشتر است.

حاجی اسماعیلی اظهارداشت: اتفاقات جدیدی كه طی چند سال گذشته برای ایران افتاده و شرایط اقتصادی را سخت تر كرده به یقین این گروه های جمعیتی كه كمتر جزو جمعیت فعال محاسبه می شوند ورود آنان به فعالیت های اقتصادی و فعالیت های كه بتواند برای آنان كسب درآمد كند بطور حتم بیشتر شده است.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: در این بخش ها انتقاد جدی به مركز آمار ایران وارد است و همینطور تصور بر اینكه آمار اعلامی این مركز برای جمعیت فعال در كشور بصورت دقیق نیست.

دسترسی سریع
روی خط بازار