روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

محمد كاظم رمضانی: صادرات 913 میلیون دلاری پسته از ایران

دبیر علمی همایش سلامت پسته گفت: سال گذشته نزدیك به 135 هزار تن پسته به ارزش 913 میلیون دلار از ایران صادر شده است.

1401/07/02
|
08:05
|

«محمد كاظم رمضانی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: سالانه 20 هزار تن پسته از ایران به مقصد كشورهای اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

وی همچنین با بیان اینكه صادرات پسته در سال 1400 نسبت به سال 1399 با كاهش رو به رو شد، اظهارداشت: بخشی از این كاهش مربوط به شرایط اقلیمی و بخشی هم مربوط به استانداردهای سختگیرانه در بازارهای بین المللی به خصوص اتحادیه اروپاست.

دبیر علمی همایش سلامت پسته گفت: میزان فروش پسته ایران در سنوات گذشته بالای یك میلیارد و 300 میلیون دلار در سال بوده كه باید تلاش كرد دوباره به این جایگاه رسید.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر 152 هزار خانوارو نزدیك به یك میلیون نفر در كشور بصورت مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت اشتغال دارند.

رمضانی از برگزاری همایش سلامت پسته در كشور خبرداد و اظهارداشت: این همایش با همكاری اتحادیه صادركنندگان خشكبار ایران با مشاركت تشكل های بخش خصوصی اعم از تولید كنندگان و صادر كنندگان همینطور محققان و پژوهشگران برگزارشد.

وی اضافه كرد: در این همایش چالش‌ها و مشكلات مربوط به تولید، سلامت و صادرات پسته توسط تولیدكنندگان و صادركنندگان، پژوهشگران، موسسه تحقیقات علوم باغبانی، نمایندگان سازمان‌های غذا و دارو، گمرك و حفظ نباتات كشور، معاونت باغبانی وزارتخانه و سایر دست‌اندركاران این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دبیر علمی همایش سلامت پسته با بیان اینكه هیئت بازرسی اتحادیه اروپا هر 10 سال یكبار از باغات، آزمایشگاه‌ها، گمرك و ترمینال‌های كشورهای صادر كننده پسته به اروپا مانند ایران بازدید می‌كند، افزود: با برگزاری این همایش فرصتی ایجاد می‌شود تا پیش از ورود هیئت بازرسی اتحادیه اروپا به ایران مسائل مربوط به سلامت پسته و مدیریت آفلاتوكسین‌ها و باقیمانده آفتكش‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

وی یادآورشد: مقررات سختگیرانه‌ای برای واردات پسته سالم به اتحادیه اروپا حاكم است و همایش ملی سلامت پسته می‌تواند به توسعه صادرات این محصول به كشورهایی مانند استرالیا، ژاپن و همینطور تمامی كشورهای اتحادیه اروپا و ممالك حوزه اوراسیا نیز كمك كند.

دسترسی سریع
روی خط بازار