روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

مهدی حاجیوند: ایران طولانی ترین خصوصی سازی تاریخ را تجربه می كند

یك كارشناس مسائل خصوصی سازی گفت: هم اكنون ایران یكی از طولانی ترین خصوصی سازی های تاریخ را در حال تجربه است.

1401/06/28
|
09:25
|

«مهدی حاجیوند» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: سازمان خصوصی‌سازی ایران در طول اجرای برنامه پنج ساله سوم توسعه به‌موجب ماده (15) همین برنامه و با تغییر اساسنامه سازمان مالی گسترش مالكیت واحدهای تولیدی در سال 1380 در كشور تشكیل شده است.

وی همچنین اظهارداشت: خصوصی سازی در كشور از 21 سال پیش تاكنون بصورت رسمی در حال انجام است كه متاسفانه جراحی مناسبی در اقتصاد كشور انجام نداده تا بتواند به اهداف مورد پیش بینی دست پیدا كند.

این كارشناس مسائل خصوصی سازی با بیان اینكه در حال حاضر ایران یكی از طولانی ترین خصوصی سازی ها ی تاریخ را تجربه می كند، گفت: طبق معمول در دنیا به مدت 8، 10 و 12 سال كشورها پرونده خصوصی سازی را بسته و خیلی زود به اهداف مورد نظر خود می رسند.

وی افزود: حال سئوال اینكه چرا پس از 21 سال همچنان گفته می شود خصوصی سازی در ایران به اهداف خود نرسیده است در پاسخ به این پرسش باید گفت: قبل از هرچیز جایگاه سازمان خصوصی سازی را باید به عنوان متولی و مجری خصوصی سازی در كشور دید نه در حد یك معاونت وزارتخانه!!

حاجیوند اظهارداشت: این در حالیكه هم اكنون سازمان خصوصی سازی در حد یك معاونت وزارت اقتصاد در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: بحث تبدیل شدن سازمان خصوصی از معاونت وزارت اقتصاد به معاونت ریاست جمهوری در سال 1382 مطرح بود ای كاش این اتفاق همان زمان می افتاد.

این كارشناس مسائل خصوصی سازی گفت: سازمان مزبور در طول 21 سال گذشته 9 رئیس به خود دیده و این نشان از یك بی ثباتی مدیریتی، تصمیم گیری، سیاست گذاری و اجرایی در بدن سازمان خصوصی می دهد كه بسیار قابل تامل است.

وی افزود: جدا از این مشكلی تحت عنوان فرهنگ سازی و اطلاع رسانی هم در سطح افكار عمومی و هم در سطح افراد تصمیم گیر و حتی رسانه ها وجود دارد.

حاجیوند در ادامه یادآورشد: رسانه های كه در زمینه خصوصی سازی صحبت می كنند اغلب با این مقوله تخصصی آشنایی چندانی ندارند.

دسترسی سریع
روی خط بازار