روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

محسن رشید فرخی : ایران از نظر تنوع تولید خرما جایگاه اول دنیا را دارد

رئیس انجمن ملی خرمای ایران گفت: ایران بعد از مصر دومین تولید‌كننده خرما در جهان بوده و از نظر تنوع تولید نیز جایگاه اول دنیا را به خود اختصاص داده است.

1401/05/25
|
07:46

«محسن رشد فرخی » در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: سالانه یك میلیون و 250 تا میلیون و 300 هزار تن خرما در كشور تولید می‌شود.

وی همچنین اظهارداشت: در حال حاضر سه تا چهار میلیون نفر در شش استان خرماخیز كشور بصورت مستقیم و غیر مستقیم در این حوزه مشغول به كار هستند.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران گفت: خرما از محصولات صادراتی مهم كشور است كه می‌تواند ارزآوری قابل توجهی برای اقتصاد ایران در كنار ایجاد اشتغال مناسب به همراه داشته باشد.

وی در ادامه افزود: نرخ گذاری‌های دستوری و خریدهای تضمینی به تولید و تولیدكنندگان داخلی ضربه می‌زند.

رشید فرخی اضافه كرد: دخالت در قیمت گذاری و قیمت دستوری نتایج مطلوبی ندارد و مكانیزم عرضه و تقاضا بازار را به تعادل می‌رساند و در ضمن ورود به بحث خرید تضمینی خرما جرء رانت و فساد نتیجه دیگری در برنخواهد داشت.

وی با اشاره به اینكه تورم در معیشت كشاورزان و نرخ نهاده‌های كشاورزی اثر گذاشته است، اظهارداشت: افزایش دو تا سه برابری نهاده‌های تولید به شدت تولیدكنندگان خرما را آزار می‌دهد.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با اشاره به اینكه سال 1397 نزدیك به 400 میلیون دلار خرما از كشور صادر شد، گفت: ستاد تنظیم بازار در شرایطی كه مملكت نیاز به ارز داشت صادرات خرما را ممنوع اعلام كرد.

وی افزود: متاسفانه با این اقدام ستاد تنظیم بازار صادرات خرمای از كشور در سال بعد 50 درصد افت كرد و عربستان سعودی بازار خرما را از دست ایران گرفت.

رشید فرخی اظهارداشت: خوشبختانه با تلاش‌های مضاعف به رغم تمامی موانع و مشكلات از جمله اعمال تحریم‌ها، محدودیت‌های بین‌المللی، هزینه‌های بالای حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر دوباره صادرات خرما در كشور به بیش از 300 میلیون دلار رسید.

وی یادآور شد: برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در كشور باید به نحوی باشد كه صادر كنندگان بتوانند با كمترین مشكل خرمای متنوع، مرغوب و با كیفیت ایرانی را به بازارهای هدف صادراتی دنیا صادر و برای مملكت ارزآوری خوبی داشته باشند.

دسترسی سریع
روی خط بازار