روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

محمدرضا نجفی منش: آیا ایران، روسیه و تركیه خودروی مشترك خواهند ساخت؟

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیروی محركه و قطعه سازان خودرو كشور گفت: ایده تولید خودروی مشترك بین ایران، تركیه و روسیه نخستین بار از سوی انجمن قطعه سازی و خودروسازی كشور تركیه مطرح شده است.

1401/05/22
|
10:02

«محمدرضا نجفی منش» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: اكنون طراحی و تولید خودروی مشترك بین ایران، تركیه و روسیه در حد یك ایده است اما ظرفیت و توان بالایی در صنعتگران سه كشور برای تحقق این مهم وجود دارد.

وی اظهارداشت: این سه كشور ضمن داشتن جمعیت 400 میلیون نفری از یك بازار 800 میلیون‌نفری نیز در پیرامون خود برخوردارند و به راحتی می‌توانند محصول یا محصولات تولیدی خود را عرضه و به فروش برسانند.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیروی محركه و قطعه سازان خودرو كشور گفت: طبق این پیشنهاد با ایجاد یك كنسرسیوم سه‌جانبه متشكل از صنعتگران ایرانی، روسی و ترك می‌توان یك خودروی شایسته و باكیفیت تولید و روانه بازار كرد.

وی در ادامه افزود: طراحی پلتفرم خودرو بسیار گران و پرهیز است بنابراین اگر سه كشور ایران، تركیه و روسیه یك پلتفرم طراحی و هر كدام تولید خود را داشته باشند خیلی مقرون به صرفه تر خواهد بود.

نجفی منش اضافه كرد: این سه كشور می‌توانند خودروی مناسب طراحی و بسازند و قطعات را بین صنعتگران سه كشور مطابق با توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها تقسیم كنند.

وی اظهارداشت: ساخت تمامی قطعات خودروی مشترك با توان و ظرفیت صنعتگران سه كشور همكار، عدم نیاز به تبادل پول جهت تامین قطعات مورد نیاز و همینطور وجود بازارهای مناسب صادراتی از جمله مزایای ایده تولید خودروی مشترك است.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیروی محركه و قطعه سازان خودرو كشور گفت: ترك‌ها پیشنهاددهنده ایده تولید خودروی مشترك بوده و روس‌ها نیز به اجرای این ایده تمایل دارند.

وی افزود: بدون شك ظرفیت بالای تركیه در صنعت قطعه‌سازی، توانایی فنی و تكنولوژی پیشرفته روس‌ها و همینطور وجود كارخانه‌ها و خطوط مونتاژی متعدد در ایران می‌تواند ایده ساخت محصول مشترك را به یك پروژه نهایی موفقیت‌آمیز تبدیل كند.

نجفی منش یادآورشد: صنعتگران این سه كشور از ظرفیت و توان بالایی برخوردار بوده و می‌توانند بازاری مناسب برای تولیدات خود داشته باشند.

دسترسی سریع
روی خط بازار