روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

مهرداد سعادت دهقان: تركیه كشوری استراتژیك در تجارت خارجی است

رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و تركیه گفت: تركیه یك كشور استراتژیك در تجارت خارجی است و در عین حال از همسایگان مهم ایران محسوب می شود.

1401/05/22
|
09:48

«مهرداد سعادت دهقان» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد ضمن پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه اگر برجام با رویكردهای جدید خود به نتیجه برسد بر صادرات ایران به تركیه چه تاثیری خواهد گذاشت، افزود: تولیدكنندگان و بخش خصوصی همیشه با امید زندگی كرده و با امید هم به فعالیت خود ادامه می دهندو این موضوع به یك اصل مهم برای تولیدكنندگان در كشور تبدیل شده است.

وی اظهارداشت: اگر خبرهای خوبی از وین در خصوص برجام به گوش تجار و تولیدكنندگان برسد همگان شاهد جهش صادرات و گسترش حجم تجارت بین ایران و تركیه خواهند بود.

رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و تركیه ضمن اشاره به هدف گذاری حجم 30 میلیارد دلاری تجارت ایران و تركیه از سمت دو رئیس جمهور گفت: این میزان هدف گذاری از كیك 300 میلیارد دلاری واردات تركیه از دنیا یك سهم خیلی كوچكی برای ایران محسوب می شود.

وی در ادامه افزود: ظرفیت ایران برای صادرات كالاهای مورد نیاز كشور تركیه بیش از 15 میلیارد دلار است.

سعادت دهقان اضافه كرد: اگر همین رقم از سمت كشور تركیه به ایران صادرات انجام شود جمع این دو از مرز 30 میلیارد دلار خواهد گذشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این جمله كه تركیه 468 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد، اظهارداشت: اگر تركیه امروز بخواهد تصمیم به پرداخت میزان بدهی خود بگیرد 27 سال دیگر این بدهی تسویه خواهد شد.

رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و تركیه گفت: تركیه در سال 2003 توانست 300 میلیارد دلار واردات و 225 میلیارد دلار صادرات انجام دهد.

وی با اشاره به اینكه هدف گذاری صادرات تركیه برای سال 2023 بیش از 500 میلیارد دلار است، افزود: رقم صادرات این كشور در شش ماهه سال جاری 300 میلیارد دلار بوده است.

سعادت دهقان یادآورشد: این آمار و ارقام نشان می دهد تركیه از عهده این بدهی ها به خوبی بر خواهد آمد و در ضمن ترك ها در روزهای سخت خیلی خوب عمل می كنند.

دسترسی سریع
روی خط بازار