روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

علیرضا نعیمی: ماهواره خیام ماهواره تصویر برداری با دقت یك متر است

مدیر كل بهره برداری از عملیات فضایی سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره خیام یك ماهواره سنجش از دور با قابلیت تصویربرداری با دقت یك متر است.

1401/05/19
|
09:17

«علیرضا نعیمی» دربرنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: دقت یك متر به این معناست كه هر شی برروی زمین طول و عرض یك متر داشته باشد معادل یك پیكسل خواهد بود درتصویری كه ماهواره از روی زمین برمی دارد.

وی همچنین اظهارداشت: پرتاب ماهواره خیام با ماهواره‌بر سایوز از پایگاه فضایی بایكونور در ساعت 10 و 22 دقیقه به وقت تهران انجام شد.

مدیر كل بهره برداری از عملیات فضایی سازمان فضایی ایران گفت: این ماهوار بعد از یك ساعت از ماهواره‌بر جدا و در مدار دایروی 500 كیلومتری از سطح زمین قرار گرفت.

وی افزود: به طور كلی بعد از یك ساعت و نیم از زمان پرتاب نخستین سیگنال داده تله متری ماهواره در مركز فضایی ماهدشت دریافت شد.

نعیمی اضافه كرد: هم اكنون وضعیت ماهواره بسیار خوب و رضایت بخش است و به یك معنا ماهواره در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وی اظهارداشت: ارتباط ایستگاه های زمینی در داخل كشور با ماهواره دوبار در ظهر حوالی ساعت 10:30 و 12 و دو بار در شب در ساعت 10:30 و 12 شب برقرار می‌شود چون ماهواره به دور زمین در حال گردش است.

مدیركل بهره برداری و عملیات فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به اینكه ماهواره هنوز در شرایط كاربردی قرار ندارد، افزود: اكنون ماهواره در مدار قرار گرفته و چهار ماه طول می‌كشد تا فرآیند های آن كامل شود.

وی در ادامه یادآورشد: توسعه یك فناوری به خصوص فناوری هایتك مثل حوزه هوافضا در كشور بسیار زمان بر است.

دسترسی سریع
روی خط بازار