روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

محمد محمودی: كاهش 80 درصدی فرار مالیاتی در كشور با اجرای یك قانون/ سامانه مودیان فقط یك سامانه مالیاتی نیست

یك كارشناس حوزه مالیاتی گفت: بدون شك با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان افزون بر 80 درصد از فرارهای مالیاتی در كشور جلوگیری خواهد شد.

1401/05/10
|
11:17

«محمد محمودی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از هم قابل تفكیك نیست.

وی اظهارداشت: پایانه های فروشگاهی كه مربوط به اصناف و مشاغلی كه بطور مستقیم با مصرف كنندگان نهایی در ارتباط است علاوه بر پایانه فروشگاهی باید در سامانه مودیان نیز ثبت نام كنند.

این كارشناس مالیاتی گفت: سامانه مودیان برای شركت ها و مراكزی كه مستقیم با مصرف كنندگان نهایی در ارتباط نبوده بلكه فعالیت آن ها یك فعالیت عمده تری است.

وی افزود: قطع به یقین با اجرای این قانون افزون بر 80 درصد از فرارهای مالیاتی و همینطور وجود فساد در دستگاه های مختلف، در فعالیت های زیر زمینی وحتی در فعالیت های پولشویی و قاچاق مواد مخدر نیز از بین خواهد رفت چرا كه این سامانه تمامی عملیات بانكی در كشور را رصد می كند.

محمودی اضافه كرد: پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان تمام اطلاعات و تراكنش های بانكی و عملكرد تك تك اشخاص جامعه حتی افرادی غیر مودی را هم در برگرفته می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه پلتفرم پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان بسیار دقیق و عمیق طراحی شده است، گفت: تمامی فعالیت‌های مودیان اعم از فعالان اقتصادی ثبت شده و فعالان غیراقتصادی در این سامانه رصد می شود.

این كارشناس مالیاتی افزود: جرائم در این قانون به قدری سنگین و بازدارنده است كه مودیان مالیاتی، پزشكان و غیره دیگر تمایلی به فرار مالیاتی نخواهند داشت.

وی تاكید كرد: سامانه مودیان فقط یك سامانه مالیاتی نیست بلكه بسیاری از مشكلات و مسائل دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها را هم می تواند حل و فصل كند.

محمودی اضافه كرد: سامانه مودیان كه به نوعی می خواهد مدیریت كشور را برعهده گیرد یك بخش بسیار جزئی یعنی كمتر از پنج درصد مربوط به مالیات است بنابراین از اطلاعات ورودی به این سامانه می توان استفاده های بسیار گسترده ای كرد.

وی تصریح كرد: اگر این سامانه در تمامی نقاط كشور اجرایی شود برای مثال به كیلوگرم می توان گفت در حال حاضر چند كیلو برنج در كشور موجود است و كدام استان ها با مشكل كمبود برنج رو به رو هستند.

این كارشناس مالیاتی یادآورشد: وزارتخانه های كشور بواسطه اینكه اطلاعات مناسبی از وضعیت كشور ندارند نمی توانند به نحو احسن در امورات مربوطه برنامه ریزی های لازم را داشته باشند این سامانه در اختیار این وزارتخانه هاست كه بتوانند وضعیت مملكت را مدیریت كنند.

دسترسی سریع
روی خط بازار