روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

مسعود كیانی: وجود 40 نوع گوهر سنگ در كشور / سند ملی گوهر سنگ در ایران تدوین شده است

رئیس انجمن صنفی گوهر سنگ ایران از وجود 40 نوع گوهر سنگ در كشور خبر داد.

1401/05/10
|
09:58

«مسعود كیانی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: ایران به لحاظ تنوع از كشورهای مطرح در حوزه گوهرسنگ‌هاست و معدن فیروزه نیشابور یكی از قدیمی‌ترین معادن فعال دنیا در این حوزه است.

وی در ادامه با اشاره به پیشینه صنعت گوهرسنگ در كشور اظهارداشت: ایران 11 هزار سال قدمت معدن كاری در حوزه گوهر سنگ ها و 5 هزار سال نیز سابقه گوهر تراشی دارد.

رئیس انجمن صنفی گوهر سنگ ایران گفت: متاسفانه كشور از دو قرن اخیر به این سمت به لحاظ گوهر تراشی، گوهر شناسی و حتی تجارت گوهر سنگ ها از بازارهای جهانی عقب افتاده است.

وی افزود: شوربختانه ایران با وجود تنوع وظرفیت غنی در حوزه گوهرسنگ ها هم اینك از میان 180 كشور جهان رتبه 105 را در تجارت این صنعت دارد.

كیانی اضافه كرد: گروه های مافیا و انحصار طلب به هیچ وجه دوست ندارند صنعت گوهر سنگ در داخل كشور رونق پیدا كند بلكه می خواهند مملكت را به غرب وابسته و تنها به عنوان وارد كننده حرفی برای گفتن در این حوزه داشته باشد.

وی همچنین عدم قوانین شفاف را از دیگر معضلات و مشكلات جدی در این حوزه دانست و گفت: متاسفانه با گوهر سنگ ها مثل طلا برخورد می شود در صورتی كه گوهر سنگ ها حتی از طلا با ارزش تر هستند.

رئیس انجمن صنفی گوهر سنگ ایران گفت: در حال حاضر كشور سوئیس با صادرات 98 میلیارد دلار گوهر سنگ رتبه نخست این صنعت را در بازار تجارت جهانی به خود اختصاص داده است.

وی به رادیو اقتصاد افزود: بر اساس آمار و اطلاعات موجود صادرات ایران در حوزه صنعت گوهر سنگ 36 هزار دلار بوده این در حالیكه ظرفیت معدنی كشور در حوزه گوهر سنگ ها بسیار بالاست.

كیانی از تدوین سند ملی گوهر سنگ در ایران خبرداد و اظهارداشت: طبق این سند كشور باید تا افق 1410 به دو درصد 1.2 تریلیون دلاری جواهرات دنیا برسد.

رئیس انجمن صنفی گوهر سنگ ایران یادآورشد: متاسفانه همراهی برخی از ارگان ها و نهاد ها با این سند خیلی زیاد نیست.

دسترسی سریع
روی خط بازار