روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

مجید گودرزی: ساخت منازل استیجاری با ملكیت شهرداری قدمی رو به جلو

یك كارشناس حوزه مسكن گفت: تصمیم و اراده شهرداری تهران مبنی بر ساخت خانه‌های استیجاری با ملكیت شهرداری قدمی رو به جلوست اما قدم كوتاهی است.

1401/04/12
|
12:22

«مجید گودرزی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: شهرداری‌ها در كشور سال هاست ساز را از سر گشادش می‌نوازند.

وی اظهارداشت: شهرداری ‌ها در دنیا همه نوع كمك می‌كنند برای اینكه یك واحد مسكونی ساخته و خانواده‌ای در آن ساكن شود و پس از سكونت انواع و اقسام مالیات‌ها و عوارض را از این منازل ساخته شده دریافت می‌كنند.

این كارشناس حوزه مسكن گفت: متاسفانه شهرداری‌های در كشور به قدری هزینه مجوزها را بالا برده‌اند كه در عمل خود این نهادهای شهری هم با مشكل مواجه شده‌اند.

وی افزود: اگر شهرداری‌ها در این زمینه یك رویه درستی در پیش گیرند به یقین قدمی مثبت و رو به جلوی خواهد بود كما اینكه ساخت 180 هزار واحد مسكونی برای اجاره داری حرفه‌ای می‌تواند كمك خیلی خوبی در شرایط فعلی باشد.

گودرزی ضمن گلایه از علیرضا زاكانی شهردار تهران گفت: ایشان به صراحت می‌گوید تهران با كمبود یك میلیون واحد مسكونی مواجه است.

وی خطاب به شهردار تهران افزود: آیا این تشویق و شوك وارد كردن به بازار نیست اگر به واقع چنین اطلاعاتی در این شرایط سخت و بغرنج فعلی در اختیار دارید پس اقدام كنید.

این كارشناس حوزه مسكن گفت: متاسفانه خیلی از مسئولان صحبت‌های می‌كنند كه باعث بدتر شدن وضع بازار مسكن در كشور می‌شود.

وی افزود: كارشناسان و صاحبنظران سال‌های متمادی است كه به آمارهای بانك مركزی اعتراض دارند و تقاضای صریح آنان اینكه مبنای آمارهای اعلامی از سوی این نهاد پولی و مالی در كشور مورد رصد و محاسبه قرار گیرد.

گودرزی بیان داشت: سال گذشته همگان شاهد بودند بانك مركزی افزایش قیمت مسكن را در یك برهه‌ای چهار درصد اعلام كرد.

وی ادامه داد: رئیس مشاوران املاك تهران نسبت به این آمار اعتراض كرد و گفت چیزی كه در دفاتر مشاوران املاك ثبت شده 19 درصد كاهش را نشان می‌دهد از اینرو ضرورت دارد مبنای این 23 درصد اختلاف بصورت دقیق محاسبه شود.

این كارشناس مسكن گفت: آیا بانك مركزی درصدد ایجاد شوك به بازار مسكن است؟! چرا بین آمار‌های مركزی با معاملاتی كه در دفاتر ثبت می‌شود این همه تناقض وجود دارد؟! همینطور باید پرسید ذی نفعان این آمارها چه كسانی هستند؟!

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: با وجود تنش‌های اخیر در افغانستان تخمین زده می‌شود چهار میلیون نفر افغانی به ایران مهاجرت كرده باشند.

گودرزی بیان داشت: خیل عظیمی از این مهاجران در تهران ساكن شدند و افراد ساكن در تهران به خصوص كارمندان دولت راهی شهرها و شهرك‌های اطراف تهران شده‌اند كه این موضوع به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

وی ادامه داد: اگر بناست در خصوص پذیرش و اسكان مهاجران در كشور اقدامی صورت گیرد نباید این اقدام باعث آوارگی مردم به خصوص كارمندان دولت شود.

دسترسی سریع
روی خط بازار