روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

علیرضا شیخانی: توسعه كشت فرا سرزمینی ضرورت دارد

عضو هیئت رئیسه انجمن كشت فرا سرزمینی گفت: توسعه كشت فرا سرزمینی با توجه به تغییرات اقلیمی، كمبود آب و خشكسالی شدید در كشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

1401/04/08
|
09:46

«علیرضا شیخانی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: خشكسالی شدیدی كه بر كشور غالب شده متاسفانه بسیاری از مناطق این مرز و بوم با مشكل كمبود آب مواجه هستند.

وی اظهارداشت: كشاورزی ایران در حال نابود شدن است و در برخی ازمناطق به هیچ وجه كشت و كار نمی‌كنند به همین دلیل امنیت غذایی كشور در معرض تهدید است.

عضو هیئت رئیسه انجمن كشت فرا سرزمینی گفت: امنیت غذایی در هر كشور ی‌از جمله ایران مسئله بسیار مهمی است و باید این امنیت درهر شرایطی حذف كرد.

وی افزود: تغییر اقلیم، كم آبی، خشكسالی و بسیاری موارد دیگر باعث شده تولید محصولات استراتژیك مثل جو، دانه‌های روغنی، سویا وذرت در كشور به حد نصاب نرسد.

شیخانی بیان داشت: كشور ظرفیت كشت تمامی این اقلام را ندارد اگر هم داشته باشد به حد كافی ندارد به ناچار بایستی به كشت فرا سرزمینی روآورد و از ظرفیت آب و خاك كشورهای دیگر برای تولید انواع محصولات راهبری كشاورزی استفاده كرد.

وی با اشاره به اینكه كشت فرا سرزمینی در بین كشورهای دنیا متداول است، گفت: در حال حاضر بسیاری از كشورها مثل چین، هند، ممالك عربی و اروپایی در این زمینه فعال هستند.

عضو هیئت رئیسه انجمن كشت فرا سرزمینی افزود: ایران در بحث كشت فرا سرزمینی به دلیل برخی مسائل مثل جنگ، تحریم، خشكسالی و بسیاری موارد دیگر عقب افتاده است.

وی اظهارداشت: تمركز در كشت ‌های فرا سر زمینی محصولات استراتژیك مثل جو، دانه‌های روغنی، ذرت، برنج و غیره است.

شیخانی در ادامه با اشاره به اینكه كشت فرا سرزمینی برای كشور صرفه اقتصادی دارد، گفت: اگر قرار است كشاورزان و تولید كنندگان ایرانی با دلار 27، 30 و32 هزار تومان در كشورهای دیگر زمین برای كشت اجاره كنند بدون شك اقتصادی نخواهد بود بلكه باید این نوع كشت از یكسری معافیت‌ و حمایت یارانه‌ ای برخودار شود.

وی افزود: كشت فراسرزمینی به معنای كاشت انواع محصول در دیگر كشورها و واردات این محصولات به كشور متقاضی است كه زمینه رونق تولیدات كشاورزی و ایجاد امنیت غذایی را برای آن كشور فراهم می‌كند.

دسترسی سریع
روی خط بازار