روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

آنوش رحام: تجارت آمریكا چندان مقبولیتی در كشورهای دی 8 ندارد

دستیار رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در امور هماهنگی و احیا كریدورهای بین‌المللی گفت: نگاه جامعه و بخش تجاری در بسیاری از كشورهای عضو دی – 8 بسیار ضد آمریكایی است و به یك معنا تجارت آمریكا چندان مقبولیتی در بین این كشورها ندارد.

1401/04/08
|
07:43

«آنوش رحام» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: نقشه تجارت بسیاری از این كشورها نشان می‌دهد كشوری مثل آمریكا جزو شركای اصلی تجاری آنان نیست و همین موضوع بیانگر اینكه ایران می‌تواند ظرفیت‌های زیادی برای ارتقای تبادلات تجاری وترانزیت با این كشورها داشته باشد.

وی اظهارداشت: ایران هم به آب‌های گرم و هم به كشورهای حوزه سی. آی. اس و روسیه دسترسی دارد به یقین جمهوری اسلامی می‌تواند به عنوان یك كریدور فعال ترانزیتی در این حوزه عمل كند.

دستیار رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در امور هماهنگی و احیا كریدورهای بین‌المللی گفت: گروه دی - هشت با عضویت هشت كشورمسلمان درحال توسعه از قبیل اندونزی، ایران، بنگلادش، پاكستان، تركیه، مالزی، مصر و نیجریه ایجاد شده است.

وی افزود: این گروه در 15 ژوئن 1997 (25 خرداد 1376) به پیشنهاد «نجم‌الدین اربكان» نخست وزیر وقت تركیه با هدف تقویت همكاری‌های اقتصادی میان كشورهای عضو تشكیل شد.

رحام در ادامه با اشاره به اینكه مجموع جمعیت هشت كشور عضو این گروه نزدیك به یك میلیارد نفر است، اظهارداشت: حجم مالی اقتصاد این كشورها نزدیك به چهار هزار میلیارد دلار است اما میزان مبادلات تجاری اعضا در داخل گروه با همدیگربه رقمی معادل 110 میلیارد دلار می‌رسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر هدف گذاری گروه دی - هشت 500 میلیارددلار برای تجارت در بین اعضای این گروه است.

دستیار رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در امور هماهنگی و احیا كریدورهای بین‌المللی گفت: رئیس گروه دی – هشت به تازگی سفری به ایران داشت و با حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور دیدار و گفتگو كرد.

وی افزود: رئیس جمهور در این دیدار به افزایش ترانزیت و تجارت در سطح كشورهای دی – هشت تاكید كرد.

رحام بیان داشت: جغرافیایی این كشور بسیار گسترده و به تبع مبادلات تجاری هم گسترده خواهد بود.

وی ادامه داد: این هشت كشور مسلمان در حال توسعه از حیث جغرافیایی در یك منطقه حضور ندارند و تنها سه كشور ایران، تركیه و پاكستان با هم همسایه هستند و می‌توانند كریدورهای تجاری را فعال كنند.

دستیار رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در امور هماهنگی و احیا كریدورهای بین‌المللی گفت: برد تجارت در دنیا افزایش پیدا كرده و تجارت در بخش جهانی و گلوبال در حال توسعه است.

وی افزود: كشورهای اسلامی با هدف نفوذ بالا و اثرگذاری خود در تجارت جهانی سعی می‌كنند نیازهای یكدیگر را تامین و همینطور در راستای افزایش مبادلات تجاری و ارتقای صادرات خود با هم همكاری داشته باشند.

دسترسی سریع
روی خط بازار