روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

علی سعدوندی عرضه خودرو در بورس كالا راهی برای مقابله با رانت

سعدوندی گفت: عرضه خودرو در بورس كالا یك فرآیند كوتاه مدت است برای جلوگیری از یك آسیب بزرگتر كه متاسفانه چند ماهی است كه گریبانگیر اقتصاد كشور را شده است.

1401/02/11
|
12:06

به گزارش رادیو اقتصاد علی سعدوندی كارشناس اقتصادی و بازار سرمایه در گفتگو با برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد عرضه خودرو در بورس كالا را مفید خواند و گفت: شاید این برای اولین بار در جهان است كه عرضه خودرو به صورت قرعه كشی در كشور ما انجام شده است و زمانی باب شد كه از سوی تولید كنندگان رانت بزرگ بوجود آمد و آنهم اختلاف قیمت كارخانه و بازار بود كه بر می گردد به رانت كه تصمیم گرفتند با قرعه كشی این رانت را بردارند.

وی افزود: در این زمینه و متاسفانه بازدهی تولیدات كم شده و با توجه به افزایش قیمت خودروها همچنان خودروسازان اعلام می كنند كه زیان ده هستند و همین زیان دهی باعث شده كه تولید كم شود و زیان دهی بالا برود.

علی سعدوندی با بیان اینكه عرضه خودرو در بورس كالا، تولیدكننده خودرو از این ساز و كار منافع مناسب و بیشتری خواهد برد، گفت: عرضه خوردو در بورس كالا گامی بسیار مهم است كه اگر شامل تمام محصول‌های خودروسازها شود، می‌تواند حركتی بزرگ برای حذف قرعه‌كشی باشد و قیمت ها را ثابت نگهدارد.

علی سعدوندی كارشناس اقتصادی و بازار سرمایه در پایان خاطر نشان كرد: عرضه خودرو در بورس كالا یك فرآیند كوتاه مدت است برای جلوگیری از یك آسیب بزرگتر كه متاسفانه چند ماهی است كه گریبانگیر اقتصاد كشور شده است و به جای حذف قرعه كشی اگ رچه مورد تایید كارشناسان بازار سرمایه است. اما در باور آنان باید الزاماتی باشد كه به واسطه آن عرضه خودرو در بورس كالا به نتیجه مثبتی بینجامد.

دسترسی سریع
روی خط بازار