روی خط بازار شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

بختیار علم بیگی: قیمت مواد شوینده بعد از ماه مبارك رمضان افزایش می یابد

علم‌بیگی گفت : افزایش قیمت مواد شوینده به دنبال افزایش قیمت مواد اولیه دولتی است.

1401/02/07
|
10:50

به گزارش رادیو اقتصاد بختیار علم‌ بیگی رییس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده در گفت گو با برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد گفت: ظرف چند ماه گذشته به دلیل گران شدن مواد اولیه داخلی و خارجی و همچنین افزایش دستمزد كارگران تصمیم گرفته شد بعد از ماه مبارك رمضان قیمت شوینده ها را افزایش دهیم تا برای تولید كننده ها صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: پتروشیمی از مباحث و مشكلات اولیه تولیدكنندگان است و علیرغم تولید داخلی مواد اولیه به منظور دریافت سود بیشتر، محصولات را با نرخ بالا واگذار میكنند و این پایه قیمت گذاری غلط است چرا كه با ارز نیمایی محاسبه میكنند.

وی یادآور شد: با تغییر ارز 4200 به ارز نیمایی 28 هزار تومانی كه تا مرز 32 هزار تومان هم افزایش پیدا كرد مشكلات بیشتر نمایان شده است.

علم بیگی متذكر شد: انجمن همیشه پایین ترین نرخ را در جهت رفاه حال مصرف كننده انتخاب می كند.

وی افزود: افزایش حقوق و دستمزد 65 درصدی و سایر هزینه‌ها، قیمت تمام شده را افزایش داد. به عنوان مثال گاز مصرفی تولیدكنندگان از 50 تومان به 500 تومان در مترمكعب رسیده است و مواد اولیه وارداتی نیز با افزایش قیمت مواجه بوده است.

علم‌بیگی با بیان اینكه مواد اولیه داخلی هم افزایش یافته است، درباره راهكار كنترل قیمت‌های مواد شوینده و بهداشتی گفت: دولت باید فكری در این مورد بكند. حداقل پتروشیمی‌هایی كه در داخل تولید مواد اولیه دارند و سود آنها هم كم نیست، می‌توانند این مشكل را برطرف كنند. در واقع می‌توان از سود آنها كم كرد؛ چرا بعضی از پتروشیمی‌ها باید اعلام كنند كه تا 150 درصد سود داشته‌اند.

او در ادامه افزود: همكاران ما فعلا تحمل می‌كنند تا بعد از ماه مبارك رمضان افزایش قیمت‌های مواد شوینده را اعمال كنند. تمام كشورهای اسلامی در این ماه حتی سعی می‌كنند تخفیف هم بدهند، به همین دلیل ما هم قیمت‌ها را فعلا تا پایان این ماه مبارك حفظ كرده‌ایم.

علم‌بیگی با اشاره به درصد افزایش قیمت گفت: تعیین درصد افزایش نرخ بستگی به عوامل متعدد دارد و در حال حاضرانمی‌توان به صورت دقیق آن را مشخص كرد.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده درباره افزایش كیفیت مواد شوینده داخلی تصریح كرد: در حال حاضر، برای افزایش كیفیت باید جنس‌های جدید تولید شود ولی افزایش قیمت شامل همین محصولاتی می‌شود كه فعلا در بازار وجود دارد كه به دنبال افزایش قیمت نهاده‌ها و سایر عوامل به آن افزوده می‌شود؛ هر چند سازمان استاندارد، سازمان حمایت، سازمان غذا و دارو و كارشناسان در انجمن، نظارت بر كیفیت محصولات شوینده را دارند.

بختیار علم‌بیگی رییس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده در پایان خاطر نشان كرد: صنعت مواد شوینده با دارا بودن آزمایشگاه های مجهز و استاندارد همیشه كیفیت و كمیت محصولات را كنترل كرده و سعی دارد تا قیمت ها به نحوی تعیین گردد تا هم به نفع مصرف كننده باشد و هم تولید كننده ضرر نكند.

دسترسی سریع
روی خط بازار