كنكاش پنج شنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

باور به مردمی سازی در اقتصاد توسط همه اركان دولت باید صورت بگیرد.

بسیاری از دولتمردان و مسولین هنوز تعاون را ركن مهم اقتصادی كشور نمی دانند كه این تفكر باید تغییر كند.

1402/06/04
|
10:45
|

مهدی مسكنی معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه كنكاش رادیو اقتصاد گفت: تعاون در اصل 43و 44قانون اساسی بعنوان ركن اقتصادی در راستای توسعه كشور مورد توجه قرار گرفته و در برنامه های پنج ساله هم تكالیفی برای دولتها و ارتقاء سهم تعاون به 25درصد از تولید ناخالص ملی در نظر گرفته شده است.

مسكنی افزود: بر طبق آخرین گزارشها در سال98 سهم تعاون 4.6 درصد و سهم شاغلین و اعضا 3.5درصدی بوده است كه ناشی از نگاه سرمایه داری و دولتی به اقتصاد در بین مسولین بوده كه تعاون را از حوزه اقتصاد به جایگاه اجتماعی سوق داده اند؛ در حالیكه تعاون كاملا عدالت محور و مردمی است.

وی با بررسی آماری در وضعیت واگذاری 49 شركت به 49میلیون سهام دار عدالت و فروش آن در بازار سرمایه و بورس را بخشی دیگر از دیدگاه نظام‌سرمایه داری و منفعت طلبی خصولتی ها دانست و بیان كرد: باانجام كارهای وظیفه ایی و دستوری، سوددهی شركتهای پر سود نیز به زیان ده تبدیل می شود.

مسكنی با اشاره به ابلاغ سیاستهای كلی اصل 44توسط مقام معظم رهبری در سال 85 گفت: در فصل 3 این سیاستها به نقش تعاونی ها، تامین مالی آن توسط بانك توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاریها ، واگذاریها و نحوه خصوصی سازی اشاره شده است ولی تا سال 1401هنوز مفاد آن به درستی اجرا نشده چون هنوز به باور عمومی برای واگذاری كار به مردم نرسیدیم.

وی با تاكید بر اینكه در حوزه سیاسی توانستیم در شورای شهر، مجلس و ریاست جمهوری از مشاركت مردم بهره ببریم افزود: هنوز بسترهای لازم جهت واگذاری كار به مردم در حوزه اجتماعی و اقتصادی نرسیدیم؛ در حالیكه با این واگذاری ها دولتها هوشمندتر، چابكتر و كوچكتر و مردم فعالتر خواهند شد.

معاون تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از گفتگویش تصریح كرد: در شهریور 1400 مشاركت مردمی برای تشكیل تعاونی ها 3.3 همت بود كه در اسفند 1401 به 5همت در قالب 88 پروژه و با 70 درصد آورده مردم رسید. اما با اقدامات انجام‌شده در شهریور 1402 به 44 همت رسیدیم كه 13.25همت در تعاونی های تولیدی، 11.5 همت در تعاونی های توزیعی، 5همت در تعاونی های خدماتی، 8.9همت در توانمندسازی و در بهره برداری از طرح ها 6.3 همت با 373پروژه در بازه 6ماهه بوده كه 91درصد منابع آن توسط مردم بوده است.

مسكنی با اشاره به توزیع 31 همت تسهیلات توسط 24 بانك‌كشور گفت: برای اولین بار یك خط اعتباری2هزار میلیارد تومانی در سال 1401 و خط اعتباری 3هزار میلیارد تومانی برای تعاونیها در سال1402 مورد استفاده قرار گرفته كه رئیس گمرك اعلام كرد كه حجم صادرات بخش تعاون 2برابر افزایش داشته است.

وی حكمرانی تعاون را دارای 5لایه دانست و افزود: در ابتدا خود وزارت تعاون باید معتقد به ظرفیتهای اقتصادی خود باشد، در گام بعد دولت و همه دستگاه ها باید همراستا از اقتصاد تعاونیها حمایت كنند، بعد از آن دانشگاه ها و دروس حوزوی باید از این حوزه تخصصی استقبال كنند، در مرحله بعد نهادهایی چون بسیج، بنیاد بركت، بنیاد مستضعفان، كمیته امداد و... باید از ظرفیتهای تعاون در جهت محرومیت زدایی گام بردارند، در مرحله آخر انجمن ها، خیرین، ثمن هاو مساجد در حوزه تعاونی ها فعال شوند.

مسكنی با اعلام عضویت اتاق تعاون ایران در سال گذشته در اتحادیه Ice و نگارش 39تفاهم نامه اظهار امیدواری كرد تا با رونمایی از 7سرویس الكترونیك ، موانع و مشكلات تعاونیها به دور از اظهارنظرهای شخصی، دقیق و هوشمند رفع شود تا گامهای موثرتری برای واگذاری اقتصاد به مردم برداشته شود.

دسترسی سریع
كنكاش