مجله كشاورزی یكشنبه، سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 15:00 به مدت 50دقیقه

رادیو اقتصاد

مجله كشاورزي

نادر علیزاده احیای قنات ها و انتقال آب كشاورزی با طرح آبخیز تا جالیز

حدود 41 هزار رشته قنات كشور در سه سال بازسازی می شود تا این سازه‌های آبی برای تامین بهینه آب كشاورزی و به عنوان میراث فرهنگی حفظ گردد.

1402/08/07
|
09:33
|

نادر علیزاده مشاور برنامه ریزی و رئیس گروه طرح و برنامه معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی درگفتگو با برنامه مجله كشاورزی با بررسی طرح احیای قنوات و انتقال آب كشاورزی و اهمیت آبخیزداری اظهار داشت: با توجه به افزایش نیاز به آب و اینكه آب و هوای كشور خشك و نیمه خشك است، وزارت جهاد كشاورزی طرحی تحت عنوان طرح آبخیز تا جالیز در دستور كار داده تا ضمن فعالیت‌های آبخیزداری، در پایین دست آن قنات‌ها كه یكی از سازه‌های بسیار مهم فرهنگی - تاریخی در تمدن ایران زمین است مرمت و بازسازی شودو در داخل مزرعه به بهینه سازی مصرف آب كشاورزی منجر شود.

دكتر علیزاده افزود: مقرر شد تا با كمك مجموعه قرارگاه امام حسن سپاه و بسیج سازندگی، همكاری‌های مشتركی برای دوره 3ساله انجام شود.

وی در ادامه بیان كرد: قنات سازه‌ ای آبی است كه مكانیزم آن با سازه‌های آبی دیگر متفاوت بوده و از قدیم گذشتگان ما برای سازگاری با كم آبی و شرایط اقلیمی مورد استفاده قرار می دادند كه امروزه به عنوان یك ترم دانشگاهی مطرح می‌شود؛ نزدیك به 41 هزار رشته قنات در كل كشور داریم كه بناست بخش بزرگی از این قنات‌ها در سه سال مرمت و بازسازی كنیم تا این سازه‌ی آبی هم برای تامین بهینه آب در بخش كشاورزی و هم به عنوان یك میراث فرهنگی حفظ شود.

علیزاده درباره كمبود منابع آبی در ایران و ضرورت استفاده صحیح از آب با روش‌های علمی اضافه كرد: هنوز از روش‌های سنتی آبیاری غرق آبی در برخی نقاط كشور استفاده می‌شود كه هدررفت آن بالاست، آشنایی و ترغیب كشاورزان به استفاده از روش‌های نوین برای بهره وری بیشتر از آب، بهترین رویكردی است كه در وزارت جهاد كشاورزی به صورت جامع پرداخته می شود.

مشاور برنامه ریزی و رئیس گروه طرح و برنامه معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی گفت: در بالادست قنوات، با انجام آبخیزداری و مرمت قنات ها تلاش می كنیم هدر رفت آب در طول مسیر كاهش یابد. بنا داریم كه در داخل مزرعه بتوانیم با سامانه‌های نوین آبیاری روش‌های جدیدی كه در بسیاری از كشور‌ها ، مثل روش آبیاری قطره‌ای یا مصادیق‌های از این دست وجود دارد را در پایاب این قنوات انجام بدهیم تا در مزرعه هم هدررفت آب را به حداقل برسانیم.

رئیس گروه طرح و برنامه معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد: ما در حال حاضر نزدیك به دو میلیون و 600 هزار هكتار از اراضی كشاورزی آبی مان را مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری كردیم و این نوید را می دهیم كه در برنامه هفتم هم تدابیری اندیشیده شده كه این سامانه‌های نوین را گسترش داده و در عرصه وسیع تری از اراضی باقی مانده كه مجهز به این سامانه‌ها نشده، این كار را انجام بدهیم، برای قنوات هم در برنامه هفتم تدابیر لازم این كار پیش بینی شده، انشاالله بتوانیم با تامین به موقع منابع مالی این اقدامات و برنامه خودمان را اجرا كنیم.

علیزاده در مورد جذب و مشاركت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این زمینه گفت: یكی از دستوركار‌هایی در برنامه هفتم جلب مشاركت بخش خصوصی در اجرای عملیات‌های آب و خاك است، در یكی دو سال اخیر خیلی از كارآفرینان و بخش خصوصی تمایل دارند در حوزه اجرای عملیات آب و خاك پیشقدم كمك كنند، سرمایه گذارانی كه برای اجرای این كار می‌آیند در برخی استان‌ها با كمك بخش خصوصی این سرمایه گذاری اتفاق افتاده، مكانیزم‌های زیادی را در دستور كار داریم كه بتوانیم مشاركت بخش خصوصی را هم برای اجرای عملیات آب و خاك داشته باشیم.

دسترسی سریع
مجله كشاورزی