مجله كشاورزی شنبه الی پنج شنبه از ساعت 15:05 به مدت 40 دقیقه

رادیو اقتصاد

مجله كشاورزي

در برنامه «مجله كشاورزی» خواهیم شنید سامانه های هوشمند پایش محصولات كشاورزی

برنامه «مجله كشاورزی» سه‌شنبه 23 اسفند، به مقوله بررسی سامانه های هوشمند پایش محصولات كشاورزی می‌پردازد.

1401/12/23
|
09:30
|

به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد، بی شك دسترسی به داده های مناسب با دقت بالا و سرعت گردآوری ضرورتی انكار ناپذیر در هر گونه برنامه ریزی است.

بخش كشاورزی با توجه به تغییرات و نوسانات اقلیمی از یك سو و گسترش جوامع و توسعه نامتوازن جمعیتی از دیگر سو دسترسی سریع و دقیق اطلاعات مكانی از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است. داده های ماهواره ای به همراه فن آوری سنجش از دور از جمله ابزارهای كارآمد برای مطالعه وپایش، تعیین سطح زیر كشت محصولات كشاورزی می باشد.

محصولات سنجش از دور با قابلیت تفكیك طیفی ،تكرار پذیری زمانی و دارای ماهیت مكانی – نقشه ای روشی مناسب، مقرون به صرفه و قابل استنادی برای یافتن سطح زیر كشت و آشكارسازی تغییرات زمانی آن است.

كشاورزی یكی از منابع كلیدی در تأمین نیاز غذایی برای مردم هر كشور بوده كه در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین در جهت تصمیم گیری ، مدیریت منابع و برنامه ریزی در سطح كلان می بایست به اطلاعات مربوط به كشاورزی ( سامانه پایش محصولات كشاورزی مبتنی بر داده)از قبیل سطح زیر كشت، میزان محصول، آفت های كشاورزی و غیره دسترسی داشت.

همچنین پایش سلامت گیاه، شناسایی استرس ها، تعیین ظرفیت فتوسنتز و میزان محصولات منطقه، در راستای كشاورزی پایدار امری اجتناب ناپذیر است.

در برنامه امروز، مهمانان به بحث و تبادل نظر حول موضوع سامانه های هوشمند پایش محصولات كشاورزی و پایش 5 محصول اساسی گندم، برنج، كلزا، ذرت و چغندرقند خواهند پرداخت.

برنامه «مجله كشاورزی» كاری از گروه «حكمرانی اقتصادی» به تهیه‌كنندگی «آتنا ابراهیمی معیر» و گویندگی «محسن احمدی فر» است كه در روزهای شنبه تا پنجشنبه، ساعت 15 و به مدت 40 دقیقه از شبكه رادیویی اقتصاد پخش می‌شود.

دسترسی سریع
مجله كشاورزی