مجله كشاورزی شنبه الی پنج شنبه از ساعت 15:05 به مدت 40 دقیقه

رادیو اقتصاد

مجله كشاورزي

در رادیو اقتصاد بشنوید فرسایش خاك در بخش كشاورزی و تدابیر و راهكارهای كاهش آن

برنامه «مجله كشاورزی» شنبه 13 اسفند، به مقوله فرسایش خاك در بخش كشاورزی و تدابیر و راهكارهای كاهش آن می‌پردازد.

1401/12/13
|
14:04
|

به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد، تخریب و فرسایش خاك موجب كاهش حاصلخیزی آن و به خطر انداختن تولیدات محصولات كشاورزی می‌شود. حفظ خاك و تامین غذایی با تولیدات محصولات كشاورزی نقش مهمی در امنیت غذایی یك كشور برعهده دارد به طوری كه فرسایش ابی و خاكی این امنیت غذایی را به خطر می اندازد و یكی از چالش های مهم زیست كره در آینده ای نزدیك مسئله ی فرسایش خاك است. كه اگر از زمین های موجود محافظت نگردد؛ بحران گرسنگی تمام جهان را در بر خواهد گرفت.

متاسفانه در كشور ما فرسایش خاك چندین برابر میانگین جهانی است.كه نیازمند اقدامات جدی مدیریتی است. در این راستا شناخت عوامل موثر بر فرسایش مانند: شیب، ارتفاع، ویژگی كاربری زمین، شرایط زمین شناسی، ویژگی اقلیمی و آب شناسی از یك طرف و برآورد میزان فرسایش از طریق معادلات تجربی ضروری می باشد.

در برنامه امروز، مهمانان به بحث و تبادل نظر حول موضوع فرسایش خاك در بخش كشاورزی و تدابیر و راهكارهای كاهش آن خواهند پرداخت.

برنامه «مجله كشاورزی» كاری از گروه «حكمرانی اقتصادی» به تهیه‌كنندگی «آتنا ابراهیمی معیر» و گویندگی «محسن احمدی فر» است كه در روزهای شنبه تا پنجشنبه، ساعت 15 و به مدت 40 دقیقه از شبكه رادیویی اقتصاد پخش می‌شود.

دسترسی سریع
مجله كشاورزی