روزی نو شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رادیو اقتصاد

روزي نو

علیرضا رحمتی تهران سالیانه 36 سانتی متر فرونشست دارد

كم آبی و كاهش حجم سفره های زیر زمینی هر روز 1 میلی متر از خاك تهران را فرسایش می دهد.

1402/09/13
|
11:08
|

علیرضا رحمتی گفت: كم آبی و كاهش حجم سفره های زیر زمینی هر روز 1 میلی متر از خاك تهران را فرسایش می دهد كه در مجموع شاهد فرو نشست 36 سانتی متری در سال هستیم.

علیرضا رحمتی معاون مدیركل و رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: كاهش سفره های آب زیر زمینی دسترسی ریشه های درختان را به آب محدود كرده و همین امر روند خشك شدن درختان را نیز بالا برده است.

وی ادامه داد: گونه های درختان كاشته شده در تهران متناسب با شرایط اقلیمی این شهر نیست و معمولا" با هدف تفرجی كاشته شده است.

معاون مدیركل و رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ضمن تاكید بر الزام و تناسب كاشت درختانی همچون افرا و چنار برای كلان شهر آلوده ای همچون تهران افزود: این گونه از درختان قدرت بالایی بر جذب آلودگی و نیز فلزات سنگین دارند كه باید بازمهندسی در این مورد انجام گیرد.

وی افزود: یكی از اشتباهات رایج در كاشت درختان پارك های جنگلی تهران بهره گیری از یك گونه گیاه است كه در صورتی كه تنوع گیاهی مانع از خشك شدن یكباره درختان خواهد بود .

علیرضا رحمتی از استفاده از ظرفیت آب های جمع آوری شده از اگوی تهران برای آبیاری درختان خبر داد و گفت: از اقدامات مفید كارگروه آب و فاضلاب استان تهران و سازمان منابع طبیعی استاندار سازی و تصفیه آب های تجمیعی اگوی تهران برای آبیاری فضای سبز است كه كمبود و بارندگی را در این چرخه جبران می نماید.

وی در پایان متذكر شد : خشك شدن درختان پارك جنگلی چیتگر صرفا به دلیل مشكلات اكو سیستمی بوده و هیچ تعمدی برای سود جویی وجود ندارد.

دسترسی سریع
روزی نو