روزی نو شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رادیو اقتصاد

روزي نو

احمد غریوی یوسف آباد هدف از طبقه بندی مشاغل ایجاد عدالت مزدی در كارهای هم ارزش است

با طرح طبقه بندی مشاغل به ایجاد عدالت مزدی در كارهای هم ارزش در شرایط مساوی و مشخص كردن شرح وظایف مشاغل در كارگاه ها دست خواهیم یافت.

1402/08/25
|
10:04
|

احمد غریوی یوسف آباد مدیركل روابط كار و جبران خدمت وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی در گفتگو با برنامه روزی نو اظهار داشت: وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی بر اساس ماده 48 قانون كار این وظیفه را دارد تا نسبت به استقرار طرح های طبقه بندی مشاغل در كارگاه ها اقدام كند كه در قانون كار بین الملل و قانون اساسی ایران نیز به صراحت به آن اشاره شده است.

غریوی افزود: در صورتی كه در كارگاهی انحراف یا عدولی از قانون پیش آید ابتدا كارگر می بایست به اطلاع اعضاء كمیته طبقه بندی مشاغل برساند تا اعضای كمیته نسبت به استماع اظهارات و شكایات اقدام كنند، در صورتیكه به هر دلیلی كمیته پاسخی به كارگران نداد موضوع به هیات های حل اختلاف ارجاع می شود تا در اختلافات ناشی از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل بوسیله كارشناسان خبره در كمیته های بدوی و تجدیدنظر بررسی گردد.

وی بیان داشت: درصورتیكه شغلی سخت و زیان آور باشد كارگر حق دارد درخواست مشاغل سخت را به كمیته های بدوی و در صورت اعتراض به كمیته تجدیدنظر اعلام كند، در این خصوص به كارفرما هم 2سال زمان داده می شود تا نسبت به حذف عوامل فیزیكی و شیمیایی زیان بار اقدام كند.

دسترسی سریع
روزی نو