روزی نو شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رادیو اقتصاد

روزي نو

برنامه "روزی نو" كار، تولید و خودكفایی از منظر رسول خدا (ص)

برنامه «روزی نو» پنجشنبه 23 شهریور، بمناسبت شهادت حضرت رسول اكرم (ص) به مقوله كار، تولید و خودكفایی از منظر رسول خدا (ص) اختصاص خواهد داشت.

1402/06/23
|
06:00
|

به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد؛ خودكفایی و استقلال جامع در همه حوزه‌ها، بر اساس آموزه‌های قرآنی، آئین مسلمانی است. تاكید قرآن بر این است كه جامعه اسلامی در عرصه اقتصادی باید با اتخاذ روش‌هایی بر روی پاهای خود بایستد و به بیگانگان محتاج نباشد.

آنچه در پی می‌آید بررسی برخی آیات مربوط به ضرورت خودكفایی مسلمانان است.

خداوند در آیات قرآنی بر استقلال همه‌جانبه امت اسلام از جوامع دیگر تاكید می‌كند. برخی از آیات به‌صراحت هر گونه وابستگی به ویژه در حوزه اقتصادی را مردود شمرده و از مسلمانان خواسته تا به گونه‌ای اقتصاد جامعه را بنیاد گذاشته و استوار سازند كه نیازی به بیگانگان وجود نداشته باشد؛ زیرا اقتصاد، قوام جامعه است (نساء، آیه 5) و همانند ستون میانی خیمه عمل می‌كند. پس اگر اقتصاد خودكفا و مستقل وجود نداشته باشد، جامعه فاقد ستون اصلی و میانی خواهد بود و توان ایستادگی و مقاومت نخواهد داشت.

كارشناسان در این برنامه راجع به كار، تولید و خودكفایی از منظر رسول خدا (ص) صحبت می كنند.

راهكارهایی برای حمایت از فعالیت ها و تولیدات اقتصادی در سیره پیامبر، جایگاه تجارت در سیره پیامبر و شكل گیری اسلام، رفع چالشها و تهدیدات با فعالیتهای اقتصادی، ویژگی های اقتصادی زندگی امام حسن مجتبی و ... از دیگر موارد مطرح در این برنامه می باشد.

برنامه «روزیِ نو» كاری از گروه «اقتصاد و جامعه» به تهیه‌كنندگی "الهام مصطفوی" كه در روزهای شنبه تا پنجشنبه، ساعت 06:10 از شبكه رادیویی اقتصاد پخش می شود.

دسترسی سریع
روزی نو