روزی نو شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رادیو اقتصاد

روزي نو

مهندس محمدنژاد: تسهیلات كم بهره برای سرمایه گذاری انرژی های تجدیدپذیر +فایل صوتی

مهندس محمدنژاد گفت: صندق ملی محیط زیست 80 درصد میزان سرمایه گذاری برای پروژه های 20 كیلووات برق تجدیدپذیر را تقبل می كند.

1401/11/10
|
14:49
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ مهندس محمدنژاد مدیركل دفتر توسعه سامانه های مقیاس كوچك ساتبا در گفتگو با برنامه "روزی نو" گفت: برای سرمایه گذاری در پروژه های 20 كیلوواتی نیاز به 400 میلیون سرمایه است كه طی انعقاد تفاهم نامه با صندوق ملی محیط زیست 80 درصد سرمایه گذاری در قالب تسهیلات 14 درصدی پرداخت خواهد شد.

وی افزود: زمان بازگشت سود سرمایه گذاری در این پروژه ها حدود 5 سال تخمین زده می شود و این امر مهم اقتصادی 30 سال به طول خواهد انجامید.

محمدنژاد افزود: سبد تامین برق و انرژی های تجدیدپذیر در كشورهای دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و طبق آخرین گزارش در اجلاس آژانس انرژی های تجدید پذیر اعلام شد به طور میانگین 25 درصد برق كشورهای دنیا از این طریق تامین می شود و تا سال 2050 این رقم به 90 درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: ما به دنبال راهكارهای عملیاتی هستیم كه اقتصاد انرژی معنی واقعی خود را در كشور پیدا كند و این صنعت را گسترش دهیم.

مدیركل دفتر توسعه سامانه های مقیاس كوچك ساتبا در خصوص مزیت های سرمایه گذاری در این حوزه توضیح داد: به ازای هر 20 كیلووات نیروگاه خورشیدی نیاز به 400 میلیون سرمایه گذاری است و ما به تولیدكننده برق به ازای هر كیلووات 1750 تومان پرداخت می نماییم و این در حالی است كه مصرف كننده های فعلی برای هر كیلووات برق مبلغ 150 تومان به وزارت نیرو پرداخت می نمایند.

وی ادامه داد: آنچه كه حائز اهمیت است پایداری این نوع انرژی در مصرف است چرا كه وزارت نیرو در برخی از زمان های سال با كمبود ارائه برق و انرژی روبروست.

وی گفت: هیچ اجباری برای مصرف برق تولیدی افراد وجود ندارد و تولیدكنندگان می توانند برق را به شبكه كشوری تزریق نمایند و برق مورد نیاز خود را نیز به صورت ارزان تر از وزارت نیرو خریداری نمایند.

دسترسی سریع
روزی نو