روزی نو شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رادیو اقتصاد

روزي نو

سهیل نظری: استعلام خرید ارز برای مصارف خدماتی با سامانه ناخدا

سخنگوی ارزی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران گفت: سامانه ناخدا مربوط به استعلام خرید ارز برای مصارف مختلف خدماتی در كشور است.

1401/11/05
|
13:37
|

«سهیل نظری» در برنامه روزی نو رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر این سامانه برای یكسری مصارف مثل مصارف ارز دانشجویی فعال شده و برای سایر مصارف هم این كار در حال انجام است.

وی اظهارداشت: دانشجویان نیازمند ارز به وزارت علوم مراجعه می‌كنند و در كمیته‌های مربوطه وزارتخانه سقف ارزی متقاضیان مشخص می‌شود.

سخنگوی ارزی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران گفت: این سقف ارزی در سامانه ناخدا بارگذاری و در نهایت كد رهگیری به متقاضیان ارسال می شود.

وی افزود: افراد می‌توانند با ارائه مدارك هویتی و كد رهگیری در اختیار به صرافی‌ها مراجعه و نسبت به تامین ارز مورد نیاز خود اقدام كنند.

نظری بیان داشت: بطوركلی سامانه ناخدا با هدف تسهیل خرید مردم و ساماندهی تامین ارز برای مصارف خدماتی در كشور ایجاد شده است.

وی همچنین در خصوص تامین نیازهای ارزی ضروری مردم توسط صرافی‌ها عنوان كرد: در راستای مدیریت بازار ارز و به منظور پاسخگویی به نیازهای مردم امكان فروش ارز به مردم تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای صرافی‌ها دارای مجوز معتبر از بانك مركزی از محل منابع مورد خریداری مجاز شده است.

سخنگوی ارزی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران افزود: صرافی‌ها می‌توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسكناس از اشخاص حقیقی و حقوقی تحت سرفصل «تامین نیازهای ضروری» اقدام كنند.

وی یادآورشد: صرافی‌ها همچنین مجازند نسبت به فروش منابع تامین شده از این محل به اشخاص حقیقی ایرانی (بالای 18 سال) و حقوقی مقیم به صورت یكبار در سال برای هر مشتری و پس از احراز هویت وی تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها در سرفصل «تامین نیازهای ضروری» اقدام كنند.

دسترسی سریع
روزی نو