روزی نو شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رادیو اقتصاد

روزي نو

محمدرضا جولایی: افزایش سه برابری مصرف گاز در كشور

مدیر دیسپچینگ شركت ملی گاز ایران از افزایش سه برابری مصرف گاز خانگی و تجاری از ابتدای آبان ماه سال جاری تا به امروز در كشور خبر داد.

1401/08/28
|
10:54
|

«محمدرضا جولایی» در برنامه روزی نو رادیو اقتصاد ضمن اشاره به وجود 28 میلیون مشترك گاز در كشور افزود: مصرف گاز همه ساله با شروع فصل سرد سال در كشور روند افزایشی به خود می گیرد.

وی اظهارداشت: حال حاضر به 28 میلیون مشترك در كشور گازرسانی می شود كه در دنیا این حجم مشترك بی نظیر وقابل توجهی است.

مدیر دیسپچینگ شركت ملی گاز ایران گفت: برخی از كشورها گاز را برای تولید برق به نیروگاه ها تحویل داده و برق تولیدی را در اختیار مشتركان قرار می دهند.

وی در ادامه با بیان اینكه كنترل برق خیلی راحت تر گاز است، افزود: اگر حتی افزایش مصرف برق بیش از تولید باشد می توان با یكسری خاموشی های جزئی این قضیه را كنترل كرد اما در گاز چنین چیزی وجود ندارد.

جولایی با بیان اینكه اكنون سهم مصرف خانگی از مجموعه ظرفیت گاز كشور 55 درصد است، اظهارداشت: این عدد در اوج مصرف گاز یعنی در ماه های آذر و دی به 85 درصد می رسد.

وی عنوان كرد: وقتی مصرف گاز خانگی به 85 درصد می رسد 15 درصد باقی می ماند كه باید در بخش های مختلف توزیع شود.

مدیر دیسپچینگ شركت ملی گاز ایران با اشاره به اینكه در چنین شرایطی گاز صنایع قطع نمی شود بلكه محدود می شود، گفت: در فاز اول محدودیت گاز به صنایعی مثل كارخانه های سیمان اعمال می شود كه می توانند از سوخت دوم استفاده كنند.

وی افزود: این محدودیت در فاز دوم شامل حال واحدهای نیروگاهی در سطح كشور می شود چون نیروگاه هم می توانند از سوخت دوم استفاده كنند.

جولایی بیان داشت: در فاز سوم گاز خوراك صنایع دیگر كم می شود تا بتوان گاز بخش خانگی و تجاری را طی فصل سرد سال در كشور تامین كرد.

وی به رادیو اقتصاد یادآور شد: غیر از این كار دیگری نمی توان كرد چون ظرفیت تولید گاز كشور ثابت است.

دسترسی سریع
روزی نو