روزی نو شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رادیو اقتصاد

روزي نو

مهردادمیرزازاده: آمار مطالبات معوق در سیستم بانكی ایران بسیار بالاست

یك كارشناس پولی و مالی گفت: متاسفانه آمار مطالبات معوق در سیستم بانكی ایران نسبت به سایر كشور ها بسیار بالاست.

1401/08/21
|
11:57
|

«مهرداد میرزازاده» در برنامه روزی نو رادیو اقتصاد افزود: ضمانت یك بحث قدیمی در شبكه بانكی كشور است از اینرو مردم گلایه زیادی در این زمینه دارند.

وی همچنین اظهارداشت: حال سئوالی كه در ذهن خطور می كند اینكه آیا سختی گیری بانك ها در بحث ضمانت برای اعطای تسهیلات به مردم امر نابجا یا مبتنی بر واقعیت های جامعه است؟

این كارشناس پولی و مالی گفت: شعب بانكی در سراسر كشور باتوجه به شرایط اقتصادی ایران و نوع تسهیلات گیرندگان اغلب با مطالبات معوق سرو كار دارند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه آمار مطالبات معوق در سیستم بانكی ایران نسبت به سایر كشور ها بسیار بالاست.

میرزازاده اظهارداشت: ناگفته نماند مشتریان خوش حساب زیادی نیز در بین تسهیلات گیرندگان از نظام بانكی كشور وجود دارند.

وی اضافه كرد: متاسفانه چون بانك ها با یك خط كش آنهم مبتنی بر تعداد ضامن تسهیلات پرداخت می كنند مشتریان خوش حساب در این وسط متحمل ضرر و زیان می شدند.

این كارشناس پولی و مالی گفت: بانك مركزی سامانه ای تحت عنوان شركت «رتبه بندی اعتبار ایرانیان» طراحی و راه اندازی كرده كه در این زمینه خیلی كمك كننده است.

وی افزود: این سامانه خیلی به نفع مشتریان خوش حساب در خصوص دریافت تسهیلات خرد شده یعنی بدون ضامن می تواند از این تسهیلات بهره مند شوند.

میرزازاده اظهارداشت: ناگفته نماند اینكه هر مشتری بتواند تسهیلات خرد را بدون ضامن از سیستم بانكی دریافت كند به هیچ وجه اینطور نیست.

وی یادآورشد: كسانی می توانند این تسهیلات را اخذ كنند كه در گذشته خوش حساب بوده و در عین حال رتبه كم ریسك و بدون ریسك را در سامانه رتبه بندی اعتبار ایرانیان كسب كرده باشند.

دسترسی سریع
روزی نو