شروع تازه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:10 به مدت 100 دقیقه

رادیو اقتصاد

شروع تازه

حمید واحدی: ایران دربحث هواپیمای بدون سرنشین حرف برای گفتن دارد

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران در حال حاضر جزو قطب های مهم ساخت هواپیمای بدون سرنشین پهباد در منطقه و همینطور حرف زیادی برای گفتن در این زمینه دارد.

1401/07/02
|
09:51
|

امیر سرتیپ خلبان «حمید واحدی» در برنامه شروع تازه رادیو اقتصاد ضمن تبریك هفته دفاع مقدس افزود: نیروی هوایی یك نیروی تجهیزات‌محور است.

وی همچنین اظهارداشت: قبل از انقلاب تمام كارهای نیروی هوایی در دست مستشارهای نظامی بود بعد از پیروزی انقلاب وقتی مستشاران از كشور رفتند نیروی هوایی با یكسری هواپیمای بدون مستشار ماند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: وقتی هواپیمایی به ماموریت می‌رفت و برمی‌گشت امكان داشت مورد اصابت گلوله قرار گیرد یا قطعه‌ای از آن اشكال پیدا كند از اینرو نیاز به تعمیرات و بازسازی داشت.

وی در ادامه افزود: هیچ كشوری در آن زمان به ایران قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر و بازی هواپیما نمی داد با این وضعیت حضرت آیت الله خامنه به‌عنوان نماینده حضرت امام در شورایعالی دفاع روحیه خودباوری را با حمایت از جهاد خودكفایی در بدنه نیروی هوایی و نیروهای مسلح كشور دمیدند.

واحدی اظهارداشت: معظم له بعد ها به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورایعالی دفاع با حمایت همه جانبه ساختار جهاد خودكفایی را در نیروهای مسلح ایجاد و تقویت كرد.

وی ادامه داد: تاكنون صنعت هوایی كشور، وزارت دفاع و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خدمات ارزشمندی در زمینه به روز كردن سیستم و سامانه های هواپیما، هواپیما سازی، طراحی و ساخت پهباد و بسیاری موارد دیگر در انجام داده است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: اكثر سامانه های مهم هواپیماها و همینطور سیستم تمامی هواپیماهای موجود در كشور به همت متخصصان وصنعتگران داخلی به روزرسانی شده است.

وی همچنین با بیان اینكه ایران در حوزه هواپیما سازی نیز ورود خوبی داشته است، افزود: ساخت هواپیمای صاعقه، افتتاح خط تولید هواپیمای كوثر و امثالهم در كشور خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

واحدی اظهارداشت: خوشبختانه تاكنون به همت متخصصان و صنعتگران داخلی فعالیت های بسیار خوبی در زمینه هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین در كشور انجام شده است.

وی به رادیو عنوان كرد: نیروی هوایی لوازم، قطعات و تجهیزاتی كه استفاده می كند باید با علم روز دنیا هماهنگ باشد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در حال حاضر تمامی اقداماتی كه در نیروی هوایی چه در حوزه هواپیماهای با سرنشین وچه بدون سرنشین انجام می شود توسط خود صنعتگران كشور در مجموعه وزارت دفاع و نیروی هوایی است.

وی افزود: ایران امروز در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین حرف زیادی برای گفتن در منطقه و همینطور جزو قطب های مهم طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین پهباد در منطقه محسوب می شود.

واحدی با بیان اینكه هم اكنون در دنیا روی هواپیمای بدون‌سرنشین خیلی سرمایه‌گذاری می‌شود، اظهارداشت: خوشبختانه در مورد هواپیماهای بدون سرنشین از سوی دانشمندان و متخصصان ایرانی در كشور تلاش‌های ارزشمندی در حال انجام است.

وی در ادامه یادآورشد: ایران به لطف خدا در این حوزه از دنیا عقب نیست اما این دلیل نمی‌شود كه توقف كند بلكه باید روزبه‌روز با علم دنیا به سمت جلو پیش روی داشته باشد.

دسترسی سریع
شروع تازه