شروع تازه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:10 به مدت 100 دقیقه

رادیو اقتصاد

شروع تازه

فرزاد پیلتن: حجم مبادلات 3.8 میلیارد دلاری ایران با تركیه طی چهار ماهه امسال

مدیركل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی چهار ماهه نخست سال جاری حجم مبادلات ایران با تركیه 3.8 میلیارد دلار بوده كه در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 140 درصد افزایش داشته است.

1401/06/13
|
09:28
|

«فرزاد پیلتن» در برنامه شروع تازه رادیو اقتصاد افزود: از این میزان تجارت دو میلیارد دلار مربوط به صادرات جمهوری اسلامی ایران به تركیه و 1.8 میلیارد دلار هم مربوط به واردات ایران از كشور تركیه بوده است.

وی همچنین اظهارداشت: میزان صادرات ایران به تركیه در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزنی نیز 232 درصد رشد داشته است.

مدیركل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به سئوال مجری برنامه كه پرسیدبیشترین صادرات ایران به تركیه چه اقلامی بوده است، گفت: عمده كالاهای صادراتی جمهوری اسلامی به تركیه شامل گاز طبیعی، اوره، فلزات شامل آلومینیوم، روی، مس كاتد، مفتول، شمش آهن، فولاد و یكسری از پلیمرها، صنایع دستی و جواهرآلات است.

وی در ادامه ضمن پاسخ به این پرسش كه آیا برای كاهش خام فروشی و گسترش زنجیره ارزش افزوده بسیاری از محصولات به منظور افزایش صادرات به تركیه برنامه‌ای در نظر گرفته شده است، افزود: با رویكردهای جدیدی كه در ماه‌های اخیر توسط دولت جدید شكل گرفته توسعه صادرات كالاهای با ارزش افزوده بالاتر و همینطور كالاهای دانش بنیان در كشور از یك سمت و جلوگیری از خروج كالاهای با ارزشی مثل آب كه بصورت مجازی از مملكت خارج می‌شود از سمت دیگر در دستور كار است.

پیلتن اظهارداشت: سازمان توسعه تجارت نیز آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی برای تشویق به صادرات كالاهای با ارزش افزوده بالاتر، كالاهای دانش بنیان و كالاهایی كه متضمن خروج یك كالای با ارزش دیگری مثل آب از كشور را تدوین و این رویكردهای جدید در دستور كار رایزنان بازرگانی و میزهای كشوری قرار گرفته است.

وی اضافه كرد: بطوركلی در نمایشگاه‌ها، هیئت‌های و همایش‌های تجاری روی این نوع محصولات تمركز و تاكید بیشتری خواهیم داشت و امید می‌رود با حمایت‌های دولت روند صادرات كالاهای با ارزش افزوده بالا از كشور در سال‌های آینده افزایش چشمگیری پیدا كند.

مدیركل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینكه آیا صادرات ایران در سایر كشورهای منطقه غرب آسیا هم بر مدار افزایش بوده است، افزود: خوشبختانه صادرات جمهوری اسلامی به كشورهای عمان، قطر و امارات نیز افزایشی بوده است.

وی همچنین یادآورشد: طی چهار ماه نخست سال جاری صادرات ایران به كشورهای غرب آسیا نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 33 درصد افزایش داشته است.

دسترسی سریع
شروع تازه