شروع تازه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

رادیو اقتصاد

شروع تازه

امیر محمد پرهام فر: تخلفات موضوع كالاهای اساسی تنها منحصر به قاچاق نیست

مدیركل دفتر پیشگیری ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: تخلفات موضوع كالاهای اساسی تنها منحصر به قاچاق نبوده بلكه عرضه خارج از شبكه، احتكار، گرانفروشی و كم فروشی نیز جزو تخلفات كالاهای اساسی محسوب می شوند.

1401/05/12
|
13:03

«امیر محمد پرهام فر» در برنامه شروع تازه رادیو اقتصاد افزود: همیشه كالاهای اساسی به جهت تفاوت قیمت بین داخل و خارج از كشور برای بحث قاچاق موضوع حائز اهمیتی بوده است.

وی اظهارداشت: نكته مهم اینكه از یك طرف در داخل كشور تامین ارزاق در دسته كالاهای اساسی قرار می گیرد و از سمت دیگر پرداخت یارانه طی سال های گذشته به این گروه كالایی باعث تفاوت قیمت و سودهی قاچاق در این حوزه می شد.

مدیركل دفتر پیشگیری ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: تخلفات موضوع كالاهای اساسی تنها منحصر به قاچاق نیست چون عرضه خارج از شبكه، احتكار، گرانفروشی و كم فروشی نیز جزو تخلفات كالاهای اساسی محسوب می شوند.

وی افزود: ارز چهار هزار و 200 تومانی كه از سال 1397 به كالاهای اساسی تعلق گرفت همگان شاهد افزایش قاچاق این كالا ها از كشور بودند.

پرهام فر اظهارداشت: دولت در بحث كالاهای اساسی ضوابط اختصاصی تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز را ابلاغ كرد و اعمال این ضوابط با هماهنگی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز دنبال شد.

وی اضافه كرد: این ضوابط ناظر به خرید، فروش و نگهداری كالاهای اساسی نظیر ذرت، جو، كنجاله سویا، كودهای شیمیایی وارداتی، شكر و روغن خوركی بود.

مدیركل دفتر پیشگیری ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز همچنین در پاسخ به سئوالی كه پرسیده شد آیا بخش قابل توجهی از كاهش میزان قاچاق كالاهای اساسی در كشور به اصلاح نرخ مربوط می شود، گفت: هم بحث اصلاح نرخ ارز و هم دنبال شدن جدی تر ابلاغ ضوابط اختصاصی تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز توسط دولت از سال گذشته موجب كاهش میزان قاچاق كالاهای اساسی در مملكت شده است.

وی افزود: برای مثال در سال گذشته بحث خروج روغن خوراكی بصورت قاچاق از مرزهای كشور مطرح شده بود كه از طریق همین سامانه ها و ضوابط تعدادزیادی از متخلفان در این عرصه شناسایی و با آنان بر اساس قانون برخورد شد.

پرهام فر بیان داشت: روغن خوراكی تولیدداخل زمانی كه از كارخانه خارج تا وقتی كه به دست توزیع كننده نهایی می رسد بطور حتم تمام این زنجیره باید در زیر سامانه تجارت داخلی سامانه جامع تجارت موضوع ماده 6 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز ثبت شود.

وی در ادامه یادآورشد: این ضوابط در زمینه آرد نیز نهایی شده و بزودی جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

دسترسی سریع
شروع تازه