شروع تازه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:10 به مدت 100 دقیقه

رادیو اقتصاد

شروع تازه

نژاد جهانی: وجود 146 هزار كیلومتر رودخانه در كشور / هشدارهای هواشناسی جدی گرفته شود

معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران كشور از وجود 146 هزار كیلومتر رودخانه در كشور خبرداد.

1401/05/09
|
11:38

«نژاد جهانی» در برنامه شروع تازه رادیو اقتصاد افزود: از این میزان 75 هزار كیلومتر رودخانه فقط از مراكز جمعیتی، مزارع و باغات می گذرد.

وی در ادامه ضمن تاكید بر لایروبی رودخانه در سطح كشور اظهارداشت: لایروبی رودخانه‌ها یكی از مجموعه اقدامات مورد نیاز برای حفاظت، ساماندهی رودخانه‌ها و كنترل سیلاب است.

معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران كشور گفت: تاكنون لایروبی های زیادی در اقصی نقاط مملكت انجام شده و این روند باید با قوت و قدرت هرچه تمامتر ادامه پیدا كند.

وی همچنین با بیان اینكه 18 استان كشور درگیر سیل و سیلاب است، افزود: تهدید سیلاب برای تمامی نقاط مملكت وجود دارد از اینرو ضرورت ایجاب می كند مردم به اخطارها و هشدارهای هواشناسی بیشتر توجه كنند.

نژاد جهانی اضافه كرد: در حال حاضر استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، بوشهر، خوزستان، چهارمحال وبختیاری، كرمان، اصفهان، سمنان، قم، تهران، لرستان، مركزی، البرز، یزد، مازندران، كهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی به شدت درگیر سیلاب هستند.

وی در ادامه ضمن تاكید بر جدی گرفتن اخطارها و هشدارهای هواشناسی از سوی مردم است، اظهارداشت: خیلی از خسارت ها و تلفات جانی به این مسئله برمی گردد.

معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران كشور گفت: وقتی اخطار قرمز در یك استان ومنطقه ای صادر می شود مراجعه به بستر و حریم رودخانه ها برای تفریح در این ایام یك خطای نابخشودنی است.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال كه آیا برآورد اولیه از میزان خسارت سیلاب در كشور انجام شده است، افزود: متولیان امر هنوز در مرحله امداد و نجات هستند چون بارش ها همچنان ادامه دارد.

نژاد جهانی اضافه كرد: طبق معمول بعد از مرحله امداد و نجات به فاصله 10 روز تا دو هفته ارزیابی دقیق خسارت ها انجام می شود.

وی یادآورشد: متاسفانه در اثر این سیل خسارت های زیادی در حوزه های مختلف بویژه زیر ساخت ها مثل راه، پل، تاسیسات خدماتی و غیره در كشور وارد شده است.

دسترسی سریع
شروع تازه