شروع تازه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:10 به مدت 100 دقیقه

رادیو اقتصاد

شروع تازه

جعفر قادری: صدور مجوز كسب و كار غیر از درگاه ملی تخلف است

نماینده مردم شیراز و نائب رئیس كمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی گفت: صدور مجوز‌های كسب و كار تنها باید از طریق درگاه ملی صدور مجوزهای كسب و كار صورت گیرد در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

1401/03/23
|
10:00
|

«جعفر قادری» در برنامه شروع تازه رادیو اقتصاد افزود: آخرین فرصتی كه برای اتصال دستگاه‌ها به درگاه ملی صدور مجوزهای كسب و كار تعیین شد 18 اسفند ماه سال گذشته بود.

وی اظهارداشت: برخی از دستگاه‌ها در این فاصله به درگاه ملی صدور مجوزها وصل شدند ولی در صدور مجوزها تعلل می‌شد.

نماینده مردم شیراز و نائب رئیس كمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی گفت: بعضی از دستگاه هابعد از وصل شدن به درگاه ملی صدور مجوزها علاوه بر مراجعه به درگاه هنوز از طریق حضوری نیز اقدام به صدور مجوز می‌كنند.

وی افزود: جلسات مختلفی تاكنون با حضور نمایندگان وزارت اقتصاد و دارایی و همینطور رئیس مركز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط كسب و كار این وزارتخانه با اعضای كمیسیون جهش تولید برگزار و مشكلات مرتبط با این حوزه بطور مرتب مورد بررسی و مداقه قرار گرفته است.

قادری بیان داشت: دستگاه‌های كه به موقع نتوانسته بودند خود را به سامانه وصل كنند یا وصل شده بودند اما هنوز سامانه فعال نشده بود مكلف شدند در سریع‌ترین زمان ممكن این اتصال برقرار تا صدور مجوزها از طریق درگاه ملی انجام شود.

وی ادامه داد: صدور مجوز‌های كسب و كار بصورت حضوری تخلف تلقی می‌شود كه متاسفانه برخی از دستگاه همچنان به چنین كاری مبادرت می‌ورزند.

نماینده مردم شیراز و نائب رئیس كمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی گفت: چندین گزارش نظارتی راجع به این موضوع تا به اكنون تهیه و در صحنه علنی مجلس قرائت شده است.

وی افزود: گزارش‌های نظارتی دیگری نیز هر یك یا دو ماه یكبار تهیه خواهد شد تا اطمینان پیدا شود همه دستگاه‌ها به تكالیف قانونی خود عمل می‌كنند.

قادری بیان داشت: استنباطی ازسوی شهرداری‌ها و وزارت كشور وجود داشت مبنی بر اینكه پروانه‌ای كه شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها صادر می‌كنند مشمول مجوز كسب و كار نمی‌شود.

وی عنوان كرد: این موضوع در جلسه‌ای كه معاون عمرانی وزیر كشور نیز حضور داشت استدلال شد كه شامل شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها هم می‌شود بنابراین این دستگاه‌ها نیز مكلفند به درگاه ملی متصل و فرآیند صدور پروانه‌های خود را زمان‌دار كنند.

نماینده مردم شیراز و نائب رئیس كمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی گفت: از زمان ابلاغ قانون تسهیل صدور مجوز‌ها كسب و كار تمامی دستگاه‌ها مكلفند حداكثر در مدت سه ماه از طریق هیئت مقررات زدایی و هیئت دولت اگر استدلال‌های قابل قبولی برای «مجوز محور بودن » كسب و كارهای خود دارند باید از تصویب دولت یا هیئت مقررات زدایی بگذراننددر غیر این صورت كسب و كارهای آنان به عنوان «اعلام محور » تلقی می‌شود و نیاز به مجوز ندارد.

وی افزود: در این مدت سه ماهه باید پیگیری لازم صورت گیرد كه خیلی سریع كسب و كارهای «اعلام محور » و «مجوز محور » از یكدیگر تفكیك شوند.

دسترسی سریع
شروع تازه