سرای سرمایه شنبه الی چهارشنبه از ساعت 14:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو اقتصاد

سراي سرمايه

محمدعلی خطیبی: كاهش تقاضا موجب كنترل افسار گسیخته قیمت نفت می شود

محمدعلی خطیبی گفت: تنها اقدامی كه موجب كنترل افزایش نفت می شود كاهش تقاضا در پی تورم بالا در جهان است.

1401/03/24
|
13:53
|

به گزارش رادیو اقتصاد محمد علی خطیبی كارشناس حوزه نفت و انرژی در گفتگو با برنامه سرای سرمایه گفت: افزایش قیمت های كنونی نفت و فرآورده های آن موجب بالا رفتن تورم به خصوص در كشورهای صنعتی شده است و پیش بینی می شود همین تورم موجب كاهش تقاضا و در نتیجه روند كاهشی نفت را در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر شاخص آمریكا 120 دلار، نفت برنت دریای شمال 122 دلار، نفت سنگین ایران 117 دلار و نفت سبكه 119 دلار به فروش می رسد.

كارشناس نفت و انرژی افزود: قیمت فرآورده های نفتی كه در فصل تابستان بیشترین مصرف را دارند مثل بنزین و گازوئیل به سرعت رو به افزایش است و كمبود این فرآورده ها در بازار های جهانی محسوس است.

وی از قیمت فزاینده بنزین در اروپا و آمریكا خبر داد و افزود: عرضه و تقاضای بنزین در كشورهای صنعتی وضعیت مناسبی ندارد و این كشور ها به طور مرتب از ذخیره سازی ها برداشت می كنند كه بیانگر اینست كه عرضه فعلی جوابگوی نیاز بازار نیست.

خطیبی قیمت گاز را نیز با روند افزایش اعلام كرد و افزود : در حال حاضر قیمت گاز در بازار اروپا حودو 5/25 میلیون دلار در mmBtu و قیمت نفت آسیا 7/23 میلیون در mmBtu می باشد.

دسترسی سریع
سرای سرمایه