سرای سرمایه شنبه الی چهارشنبه از ساعت 14:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو اقتصاد

سراي سرمايه

فرید قدیری: بانك ها به متقاضیان گزینشی وام می دهند

یك كارشناس بازار مسكن گفت: بانك ها وام ودیعه مسكن را به افرادی كه خود صلاح می دانند واگذار می كنند.

1401/02/25
|
15:02
|

به گزارش رادیو اقتصاد فرید قدیری كارشناس بازار مسكن در گفتگو با برنامه سرای سرمایه گفت: سال گذشته وام ودیعه مسكن كه توسط دولت به بانك ها ابلاغ شد در اختیار مستاجران واقعی با دهك های پایین قرار نگرفت و اكثر بانك ها با كاغذ بازی و سنگ اندازی مردم را از دریافت وام محروم می كردند.

وی افزود: واگذاری وام ها به افراد غیر واجد شرایط موجب پول پاشی و بالا رفتن نقدینگی در كشور شد كه دولت را از هدف خود دور كرد.

كارشناس بازار مسكن افزود: امسال علیرغم مصوبه ستاد ملی كرونا مبنی بر پایان پاندمی و قرارگیری كشور در شرایط عادی، واگذاری سقف وام دستوری اجاره كماكان ادامه خواهد داشت.

وی افزایش نرخ اجاره بها را خارج از توان مستاجران دانست و گفت: آمارهای رسمی كه در نیمه سال گذشته اعلام گردید، به دلیل تاخیر زمانی قابل استناد نیست ولی طبق آمار بانك مركزی كه به صورت ماهانه انتشار می شود ، رشد بی رویه در این حوزه وجود داشته است.

قدیری افزود: برنامه های دولت برای تنظیم بازار از نگاه مستاجران بی اثر بود.

وی روند تغییر قیمت مسكن در كلان شهر ها را منوط به تبعیت از نرخ های پایخت اعلام كرد و گفت: در 7 كلان شهر ایران تغییر و مبنای قیمت ها بر اساس تغییرات در تهران صورت می گیرد و ما در ماه های پایان سال شاهد كاهش رشد قیمت ها در كلان شهرها بودیم.

دسترسی سریع
سرای سرمایه