زنجیره شنبه الی چهارشنبه از ساعت 09:50 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

زنجيره

محمدرضا نجفی منش: تولید قطعات خودرو در كشور باید به 90 درصد برسد

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیروی محركه و قطعه سازان خودرو كشور گفت: در حال حاضر 70 درصد قطعات خودرو در داخل تولید می‌شود كه این عدد باید به بیش از 90 درصد برسد.

1401/05/05
|
10:57

«محمدرضا نجفی منش» در برنامه زنجیره رادیو اقتصاد افزود: اگر تولید قطعات صنعت خودروسازی در كشور به 90 درصد برسد دیگر هیچ كشوری نمی‌تواند صنعت خودروسازی ایران را تحریم یا تهدید به نابودی كند.

وی اظهارداشت: صنعت خودرو سازی ایران نخستین صنعتی بود كه در زمان اوباما و ترامپ تحریم شد چون به اهمیت صنعت خودروسازی به خوبی واقف بودند.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیروی محركه و قطعه سازان خودرو كشور گفت: آمریكایی ها به دنبال نابودی صنعت خودرو در كشور بودند.

وی ضمن اشاره به اینكه تخریب و خودتحقیری صنعت كشور راه به جایی نمی‌برد، افزود: صنعت خودروسازی ایران ایراداتی دارد اما نباید اجازه داد صنعت‌گران داخلی سركوب شوند.

نجفی منش اضافه كرد: ضرورت ایجاب می كند با توجه به اهمیت بالای صنعت خودرو در كشور زمینه‌ها و بسترهای لازم برای افزایش ظرفیت صنایع خودروسازی و جذب فناوری های بالا مد نظر قرار گیرد تا ضمن ارائه محصولات جدید بتوان خودروهای با كیفیت و ایمنی بالا تولید و روانه بازار كرد.

وی در ادامه با بیان اینكه یك خودرو افزون بر 9 هزار قطعه تشكیل شده است، گفت: بطوركلی در ساخت یك خودرو بیش از 60 نوع تكنولوژی بكار می رود.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیروی محركه و قطعه سازان خودرو كشور گفت: طبق آمار وزارت صمت یك هزار و 500 قطعه ساز در كشور وجود دارد كه قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی و بازار لوازم یدكی خودرو در داخل را تامین می كنند.

وی افزود: صنعت قطعه‌سازی ازجمله صنایعی كه می‌تواند نقش بسزایی در توسعه صنعتی كشور ایفا كند و ازسوی دیگر توانایی بسیار زیادی در جذب سرمایه‌گذاری چه داخلی و چه خارجی دارد و در عین حال بسیار اشتغالزاست.

نجفی منش اضافه كرد: ضرورت ایجاب می كند با توجه به اهمیت این صنعت در اقتصاد كشور بیش از هر زمان دیگری مورد حمایت قرارگیرد.

وی در ادامه با بیان اینكه تعمیرگاه ها در كشور اغلب تعویض كار هستند، یادآورشد: متاسفانه تعویض كاران جایگزین تعمیركاران خودرو شده اند كه این موضوع هزینه زیادی را روی دست مردم می‌گذارد.

دسترسی سریع
زنجیره