یك نكته یك استاد یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:20 به مدت 5 دقیقه

رادیو اقتصاد

يك نكته يك استاد

سمیه شاه حسینی: تغییر رفتار نرخ ارز در صادرات و واردات بسیارتاثیرگذار است

عضو گروه اقتصاد و بازرگانی دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تغییر در رفتار نرخ ارز به شدت در قیمت كالاهای وارداتی به كشور و همینطور روی قیمت بین المللی كالا های صادراتی بسیار تاثیر خواهد داشت.

1401/06/29
|
09:59

«سمیه شاه حسینی» در برنامه یك نكته یك استاد رادیو اقتصاد افزود: خیلی از كشورهای به خاطر اینكه تراز تجاری خود را مثبت نگهدارند از تقلیل ارزش پول ملی خود استفاده می كنند به عبارتی بصورت مصنوعی نرخ ارز را در اقتصاد بالا نگه می دارند تا بتوانند كالاهای بیشتری به دنیا صادر و در برابر میزان واردات خود را نیز كاهش دهند.

وی همچنین اظهارداشت: جدا از این تغییر در نرخ ارز می تواند باعث تغییر در قیمت های نسبی بین المللی دارایی شود.

عضو گروه اقتصاد و بازرگانی دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: برای ایرانی ها خیلی دارایی های بین المللی و نگهداری آن ها به شكل دارایی های بین المللی رایج نیست اما برای بسیاری از كشورها كه در بازار سرمایه جهانی ادغام شده اند برای تك تك شهروندان تغییر رفتار نرخ ارز می تواند بسیار اهمیت داشته باشد.

وی در ادامه افزود: تصور كنید كسی در ایران سهام یك شركت خارجی را بر حسب دلار خریداری یا یك سپرده دلاری را در بانك های ایرانی افتتاح كرده باشد اگر نرخ ارز افزایش پیدا كند به تبع ارزش سپرده دلاری این فرد نیز به شدت افزایش پیدا می كند بدون اینكه هیچ اتفاقی در درآمد و مخارج وی بیفتد ارزش دارایی هایش شروع به بالا رفتن می كندو در عوض كاهش نرخ ارز باعث می شود ارزش دارایی ها و پس اندازهای ارزیش شروع به پائین آمدن كندبدون اینكه تغییری در درآمد و مخارج و همینطور پس انداز شخص مزبور اتفاق بیفتد ثروتش تغییر پیدا خواهد كرد.

شاه حسینی بیان داشت: تصور كنید كشوری كه وام های خارجی دارد و مجبور به بازپرداخت این وام ها بصورت ارزی است به هرحال كشورها از نهادهای مالی بین المللی وام دریافت تا بتوانند پروژه های خود را تامین مالی كنند یا بر ای برنامه های توسعه از وام های نهاد های مالی بین الملل فعال در امر توسعه استفاده می كنند.

وی یادآورشد: كشورها و دولت ها متعهد به باز پرداخت این بدهی ها هستند و اگر نرخ ارز افزایش پیدا كند بازپرداخت بدهی ها برای كشورها بسیار دشوار خواهد بود و این امر برای بنگاه های اقتصادی هم صادق است.

دسترسی سریع
یك نكته یك استاد