بازارگاه روزهای زوج از ساعت 15:30 به مدت 50 دقیقه

رادیو اقتصاد

بازارگاه

ارسلان قاسمی صادرات خرمای ایران به 85 كشور دنیا/ 1.1 میلیون تن خرما در كشور تولید می شود

رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران گفت: در حال حاضر ایران به بیش از 85 كشور دنیا با وجود تحریم های ظالمانه خرما صادر می كند كه بخشی از این كشورها اروپایی هستند.

1401/06/28
|
08:30

«ارسلان قاسمی» در برنامه بازارگاه رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه طی سال های اخیر تولید خرما در كشور از 1.3 میلیون تن به كمتر از 1.1 میلیون تن در سال رسیده است.

وی در ادامه با بیان اینكه مصر نخستین كشور تولید كننده خرما در جهان است، اظهارداشت: ایران، عربستان، یمن و عراق از نظر تولید خرما به ترتیب مقام دوم، سوم، چهارم و پنجم را به خود اختصاص داده اند.

رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران ضمن اشاره به اینكه گسترده صادرات خرمای ایران گستره جهانی است، گفت: این بحث ناشی از مرغوبیت و تولید ارقام مختلف خرما در كشور است.

وی همچنین افزود: ایران از نظر تعداد ارقام خرما مقام نخست را در سطح دنیا به خود اختصاص داده و این به سبب تنوع آب و هوایی در این مرز و بوم است.

قاسمی با بیان اینكه خرمای مجول گونه صادراتی بسیار مناسب از نظر قیمتی است، اظهارداشت: این خرما در كرمان و سیستان و بلوچستان تولید می شود.

وی اضافه كرد: همچنین با ارزش ترین خرما از نظر قیمتی در بازار داخل رقم كبكاب و مضافتی است.

رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران گفت: عمده ترین بازارهای هدف ایران برای صادرات خرما می توان به پاكستان، هندوستان، افغانستان، تركیه و امارات اشاره كرد.

وی با بیان اینكه بیشترین خرما در داخل خود كشورهای تولید كننده خرما مصرف می شود، افزود: برای مثال ایران سال گذشته 320 هزار تن خرما صادر كرد و بقیه محصول در داخل به مصرف رسید.

قاسمی اضافه كرد: مصرف خرما فوائد بسیار زیادی برای بدن انسان دارد به عبارتی 100 گرم خرما 20 درصد نیاز روزانه انسان به پتاسیم را برطرف می كند.

وی به رادیو یادآورشد: خرما دو گرم پروتئین و چندین نوع آنتی اكسیدان دارد و در ضمن منبع خوبی برای تامین منگنز، مس، ویتامین ب شش، آهن و منیزیم است.

دسترسی سریع
بازارگاه