تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

محمود تولایی: فعالیت 1000 واحد تولیدی فرش ماشینی در ایران/ فرش ایرانی با برند ایرانی مزیت دارد

رئیس اتحادیه فرش ماشینی كاشان از وجود بیش از 1000 واحد تولیدی فرش ماشینی در كشور خبر داد.

1401/06/19
|
09:19
|

«محمود تولایی» در برنامه تابلوی صادرات رادیو اقتصاد افزود: بالای 80 درصد این واحدها در شهرستان های كاشان، آران و بیدگل مستقر هستند.

وی همچنین اظهارداشت: تمام تلاش این واحدها اینكه فرش ماشینی را با استفاده از ماشین آلات روز دنیا و با كیفیت بالا تولید و عرضه كنند.

رئیس اتحادیه فرش ماشینی كاشان گفت: فرش ماشینی تنها كالای لوازم خانگی در ایران است كه نه تنها هیچ نیازی به واردات آن نیست بلكه سالیانه حجم قابل توجهی از این كالا روی ریل صادرات قرار می گیرد.

وی در ادامه با بیان اینكه این كالا در حد بالاترین استانداردهای جهانی در كشور تولید می شود، افزود: ایران در بقیه لوازم خانگی وارد كننده است.

تولایی اظهارداشت: برای تولید فرش ماشینی از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود كه برخی از این مواد وارداتی و برخی هم از داخل تامین می شود.

وی عنوان كرد: در حال حاضر برخی از شركت ها در كشور با نوآوری محصولات صدرصد ایرانی با كیفیت های برتر جهانی تولید می كنند.

رئیس اتاق بازرگانی كاشان گفت: فرش ایرانی در جهان شهره است و صنعتگران فرش ماشینی ایران نیز در عرصه جهانی حتی از رقبای اروپایی خود در جایگاه بالاتری قرار دارند.

وی با بیان اینكه فرش ایرانی با برند ایرانی مزیت دارد چرا كه پیشینه ایران با فرش عجین است، افزود: این صنعت با تولید محصولات باكیفیت توانسته نام ایران را به رخ جهانیان بكشاند.

تولایی اظهارداشت: صادركنندگان فرش ماشینی در كشور امروز با مشكلات عدیده ای ازجمله عدم حضور در شبكه های فروش لوازم خانگی بین المللی، مبادلات پولی، حمل كالا و بسیاری موارد دیگر مواجه هستند.

وی اضافه كرد: فرش ماشینی در كشور با توجه به این وضعیت بغرنج تا 350 میلیون دلار ركورد صادراتی طی سال های گذشته داشته است.

رئیس اتحادیه فرش ماشینی كاشان در ادامه با بیان اینكه امروز همه نساجی كشور به اندازه یك تك محصول فرش ماشینی صادرات ندارد، یادآورشد: اگر محدودیت ها برداشته شود این صنعت با همین وضع موجود تا یك میلیارد دلار ظرفیت صادراتی بسیار خوب دارد.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات