تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:30 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

اسدالله رجب: سهم عمده درمان دیابت به عهده خود بیمار است / 95 درصد دیابتی های كشور دیابت نوع دو دارند

بنیانگذار انجمن دیابت ایران گفت: سهم عمده درمان بیماری دیابت به عهده خود بیماران است.

1401/05/10
|
10:33

«اسدالله رجب» در برنامه تابلوی صادرات رادیو اقتصاد افزود: درمان كننده اصلی بیماری دیابت در بچه ها، كودكان و جوانان والدین و خود فرد دیابتی و در بزرگسالان خود فرد دیابتی مسئولیت كنترل و درمان دیابت را در دست دارد.

وی همچنین با اشاره به اینكه در حال حاضر 11 درصد جمعیت بالای 20 سال در كشور بیماری دیابت دارند، اظهارداشت: در بسیاری از بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت آموزش و پیشگیری حرف اول را می زند.

بنیانگذار انجمن دیابت ایران گفت: متاسفانه كمتر به مقوله آموزش، پیشگیری یا ارتقای سلامت در كشور توجه می شود و در عمل هزینه های آموزش و پیشگیری از سوی بیمه گذار پرداخت نمی شود.

وی افزود: آموزش به عنوان یكی از اساسی ترین شیوه های پیشگیری، درمان و كنترل بیماری های مزمن و از جمله دیابت روز به روز سهم بیشتری را در حفظ سلامت و بهبودی بیماران ایفا می كند.

رجب اظهارداشت: آموزش به بیمار موجب شركت فعال وی در قبول مراقبت های خود و رفع مشكلات مربوط به بیماری خواهد شد.

بنیانگذار انجمن دیابت ایران با تاكید بر اینكه سهم عمده درمان بیماری دیابت به عهده خود بیماران است، گفت: برای تحقق این مهم در درجه نخست بیماران دیابتی باید از آگاهی، نگرش و عملكرد كافی برخوردار باشند و در این زمینه از آموزش های لازم بهرمند شوند.

وی افزود: افزایش آگاهی فرد دیابتی در باره مسائل مختلف از جمله اصول مراقبت از خود، كنترل مستمر قند خون خود و بسیاری موارد دیگر موجب پیشگیری از بروز عوارض زودرس و دیررس بیماری و در عین حال زندگی طولانی مدت را برای بیماران تضمین و از هزینه های زیاد درمانی می كاهد.

رجب بیان داشت: آموزش موجب درك بهتر از ماهیت دیابت و اهداف درمان و در نتیجه انگیزش بیشتر بیمار برای پذیرش بیماری و همچنین حفظ اجرای طولانی رژیم درمانی خواهد شد.

وی ادامه داد: بطوركلی در بحث كنترل دیابت شش پایه اساسی تعریف شده كه پایه اول آموزش و پایه آخر دارو است.

بنیانگذار انجمن دیابت ایران ضمن اشاره به این جمله كه دیابت نوع دو شایعترین نوع دیابت در كشور است، یادآورشد: در حال حاضر 95 درصد از مبتلایان به دیابت در ایران را افراد مبتلا به دیابت نوع دو تشكیل می‌دهند.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات